BDDK'dan S&P'ye bankacılık dersi

Türkiye’nin not görünümünü düşüren S&P’nin Türk bankacılık verileri de yanlış çıktı. BDDK, kuruma rapor gönderecek.

07 Mayıs 2012

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Türk ekonomisine ilişkin hazırladığı rapordaki, skandalların ardı arkası kesilmiyor. Raporda, dış ticaret ve borç stokuna ilişkin verilerin ardından, Türk bankacılık sektörüne yönelik değerlendirmelerde ve rakamlarda da ciddi hataların olduğu tespit edildi.
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), raporu mercek altına aldı. Raporda yer alan tüm veriler oluşturulan bir ekip tarafından inceleniyor. İnceleme sonucunda bir rapor hazırlanarak, kredi derecelendirme kuruluşun yönetimine gönderilecek.
 
İlk yapılan incelemelerde, raporda yer alan Türk bankacılık sektöründeki rasyoların tamamının yanlış olduğu belirlendi. Bu durum, BDDK içinde de "S&P'nin analistlerine kurs verelim" esprilerinin yapılmasına yol açtı. Türk bankacılık sektörü, küresel krize rağmen rekor kârlar elde etmesi nedeniyle, bir çok ülkede örnek alınmıştı.
 
Bankalardan üç ayda 5 milyar kâr
 
S&P'nin raporunda, olumsuz eleştirilen Türk bankaları, yılın ilk çeyreğindeki kârlarıyla şov yapmaya hazırlanıyor. Bankaların ilk çeyrek kâr rakamları netleşti. BDDK, ilk çeyrek rakamlarını bu hafta açıklamayı planlıyor. Kulislerde dolaşan bilgilere göre, bankaların ilk üç aylık toplam kârı 5 milyar lirayı geçti.
 
Ekonomideki durgunluk nedeniyle, bu yıl bankaların kârlarında düşüş bekleniyordu. Ancak bankalar, ilk çeyrekteki durgunluğa rağmen, kârlarını korumayı başardı. Banka bazında ise bir çok bankanın geçen yılın kârını solladığı öğrenildi.

Kaynak: Hüseyin Özay/Star

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama