VakıfBank tarihi rekorunu kırdı

VakıfBank, tarihinin en yüksek çeyrek kârını açıkladı. Bankanın net kârı 420 milyon TL'ye ulaştı. Bu dönemde nakdi krediler ise 60.2 milyar lira oldu

12 Mayıs 2012

VakıfBank, bu yılın ilk çeyreğinde 420 milyon liralık net kârla, tarihinin en yüksek çeyrek kârına ulaştı. İlk çeyreğe ilişkin konsolide olmayan finansal sonuçları değerlendiren VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, yıla özellikle ticari bankacılık alanında hızlı girdiklerini ve banka tarihindeki en yüksek çeyreksel kâra ulaştıklarını ifade etti. Bu dönemde bankanın aktif büyüklüğü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 24.1'lik artışla 94.6 milyar TL'ye, nakdi krediler ise yüzde 28.2'lik artışla 60.2 milyar TL'ye yükseldi.

SAĞLAM FONLAMA
VakıfBank'ın bugüne kadar Türkiye ekonomisine sağladığı nakdi ve gayrinakdi kredileri toplamı 2012'nin ilk çeyreği itibariyle 76.5 milyar TL'ye ulaştı. Mevduat da yüzde 34.9'luk artışla 65.6 milyar TL'ye yükseldi. Kalkan, yüzde 17.5 ortalama özkaynak kârlılığına ulaştıkları ve kaynak yapılarında da önemli gelişmeler yaşandığını söyledi. Kalkan, hızla genişleyen şube ağı, mevduatın tabana yayılmasına yönelik geliştirilen mevduat ürünleri ve etkin şekilde yürütülen kampanyaların etkisiyle, özellikle tabana yaygınlık açısından çok önem verdikleri bireysel mevduat miktarının bu dönemde de artmaya devam ettiğini söyledi.

Hedef 750 şubeye ulaşmak
 Kalkan, aktif kalitelerinin varlık satışı veya aktiften silme yapılmadığı halde iyileşmeye devam ettiğini söyledi. Şubeleşmeye devam ederek Mart 2012 itibarıyla toplam şube sayısını 690'a yükselten VakıfBank, 2012 sonunda şube sayısını 750'ye, çalışan sayısını ise 13 binin üzerine çıkarmayı hedefliyor.

Kobi'de büyüme sürüyor
 2011'de başlattıkları KOBİDOST projesi ile KOBİ bankacılığında lider bankalardan biri olmayı hedeflediklerini belirten Süleyman Kalkan, "2011'de olduğu gibi 2012'nin ilk çeyreğinde de KOBİ kredilerinde büyümeye ve KOBİ'lere destek olmaya devam ettik" dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama