Halkbank 1000 kişiyi işe alacak

Halkbank bu yıl içinde en az 50 yeni şube açmayı ve en az bin kişiye istihdam sağlamayı hedefliyor.

25 Mayıs 2012

TBMM KİT Komisyonunda, Halk Bankası AŞ ve bağlı ortaklıklarından Halk Hayat ve Emeklilik AŞ, Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ, Halk Sigorta AŞ'nin 2010 yılı, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin 18 Ekim-31 Aralık 2010 tarihleri arasındaki hesapları genel görüşe sunuldu.
 
Komisyona sunuş yapan Türkiye Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan, Halkbank olarak dünya ekonomisi ve finans sektörünün hassas bir süreçten geçtiği bu dönemde, 2012 yılının ilk çeyreğini tasarrufa odaklanarak ve kontrollü bir kredi büyümesi stratejisi izleyerek kapattıklarını belirtti.
 
Aktif büyüklükte yüzde 15, kredilerde yüzde 18, mevduatta yüzde 15 ve net kar artışında yüzde 10 toplam büyüme hedefiyle başladıkları 2012 yılının ilk üç ayında, bu hedeflere paralel sonuçlar elde ettiklerini ve yüksek öz kaynak karlılığını sürdürdüklerini dile getiren Aslan, şöyle konuştu:
 "Bankamızın 2011 sonunda 66,2 milyar lira olan toplam mevduatı 2012 Mart sonu itibariyle yüzde 6,5 artışla 70.6 milyar liraya yükseldi. Toplam kredilerimizi ise 2011 yıl sonuna göre yüzde 3,9 oranında arttırarak 77 milyar liraya ulaştırdık. Nakdi kredilerimiz geçen yıl sonuna oranla yüzde 2,7 büyüyerek 57,7 milyar liraya ulaştı. Kredilerde en yüksek oranlı büyümeyi ise yüzde 7,6 ile gayri nakdi kredilerde gerçekleştirdik."
 
Geçen yılın sonunda 41,1 milyar lira olan toplam ticari hacmin bu yılın ilk üç ayında yüzde 2,6 artarak 42,2 milyar liraya yükseldiğini ifade eden Aslan, "Mart 2012 itibariyle esnaf kredileri de dahil olmak üzere KOBİ'lere kullandırılan krediler, 21 milyar lira ile toplam nakdi kredi portföyümüzün yüzde 37'sine ulaştı" diye konuştu.
 Bu yılın ilk üç ayında Bankanın KOBİ'lere 911 milyon lira kullandırırken, sektörün 1,6 milyar lira kredi kullandırdığını bildiren Aslan, sektörün toplam KOBİ kredilerinin yüzde 56'sını Halk Bankası'nın tek başına kullandırdığını bildirdi.
 
Bireysel kredilerin ise büyüme oranının yüzde 2,9'a ulaştığını anlatan Aslan, toplam aktiflerin geçen yılın sonuna göre yüzde 3,7 oranında artarak, 91,1 milyar liradan 94,5 milyar liraya yükseldiğini söyledi.
 
En az bin kişiye istihdam sağlamayı hedefledik
 Sektörün 2011 sonunda yüzde 2,70 olan takip oranının Mart 2012 itibariyle yüzde 2,75'e çıkarken, bankanın söz konusu dönemler itibariyle yüzde 2,93 olan takip oranının yüzde 2,88'e gerilediğini ifade eden Aslan, şunları söyledi:
 "Halkbank, 2012'nin ilk çeyreğinde de özkaynak karlılığı en yüksek bankalardan biri olmaya devam etti. Yılın ilk üç ayında yüzde 23,6 seviyesinde bir özkaynak karlılığı rakamına ulaşarak yüzde 16,5 düzeyinde olan sektör ortalamasının oldukça üzerine çıktık. Özkaynaklarımız ise 2011 yıl sonuna göre yüzde 14,3 oranında arttı. Özkaynak verimliliği açısından dünyada 6'ncı, Avrupa'da 2'nci, Türkiye'de 1'inci olduk."
 Halkbank'ın ülkedeki sivil toplum örgütleriyle ve yurtdışı finans kuruluşlarıyla işbirliklerinin artarak devam ettiğini anlatan Aslan, geçen yıl imzalanan anlaşmayla toplam 1 milyar dolar sendikasyon kredisi aldıklarını anımsattı.
 Aslan, bu yıl içinde en az 50 yeni şube açmayı ve en az bin kişiye istihdam sağlamayı hedeflediklerini söyledi.
 
208 engelli personel açığımız var
 Engelli personel açığının kapatılmasıyla ilgili öneriye Aslan, 208 engelli personel açığının bulunduğunu, bu açığının kapatılması için engelli personel alımına devam ettiklerini, ancak hükümlü çalıştırılması konusunda bir çalışmalarının bulunmadığını söyledi.
 Takipteki alacaklarla ilgili eleştirilere ise Aslan, Halkbank'ın kredi tahsis takip şeklindeki yaklaşımının verimli, olabildiğince makul ve dikkatli olduğunu ifade etti.
 Daha sonra Halk Bankası AŞ ve bağlı ortaklıklarından Halk Hayat ve Emeklilik AŞ, Halk Yatırım Menkul Değerler AŞ, Halk Sigorta AŞ'nin 2010 yılındaki, Halk Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ'nin 18 Ekim-31 Aralık 2010 tarihleri arasındaki hesapları genel görüşe sunuldu.
 Ticari sır kapsamında bazı bilgileri alamadıklarını ifade eden CHP'li üyeler, kapalı oturum yapılmasını istedi. KİT Komisyon Başkanı Fahrettin Poyraz'ın kapalı oturum için 12 üyenin talebinin gerektiğini belirtmesi üzerine CHP'li üyeler, komisyon toplantısını terk etti.
 Yeterli denetimin yapılamadığı iddiasına cevap vermek istediğini ifade eden Poyraz, bazı komisyon üyelerinin hesapları görüşülen kurumlarının yetkililerinin hafta sonu ne yaptıklarının, ev adreslerinin bilinmesinin denetimlerinin ne kadar detaylı yapıldığının göstergesi olduğunu söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama