Citi kol kesti

ABD'li dev Citigroup sermayesini artırmak için Akbank'taki hissesinin yarısını borsada sattı. Bankanın % 20'si için 2006'da 3.1 milyar $ ödeyen Citi, dünkü % 10.1'lik hisse satışında 1.15 milyar $'a razı oldu. Hisse başına % 36.2 zarar etti

26 Mayıs 2012

Sıkı sık Türkiye'den çıkmayacağı sinyalini veren Citigroup, dünyada uygulanmaya başlanacak olan yeni bankacılık kuralları nedeniyle sermaye artırma ihtiyacı doğunca en kolay likidite sağlayacağı varlığını sattı. Akbank'taki yüzde 20'lik (800 milyon adet) hissesinin yarısını (404 milyon adet) satarak 1.15 milyar dolar gelir elde etti. Ancak 6 yıl önce bankanın yüzde 20 hissesi için 3.1 milyar dolar ödeyen Citi, dünkü satışta hisse başına 1 dolar zarar etti.

HİSSE BAŞI ZARAR YÜZDE 36.2
Ekim 2006'da Akbank'a hisse başına 3.87 dolar ödeyerek ortak olan Citi, dünkü satıştan hisse başına 2.84 dolar aldı. Ortak olduğunda Akbank'ın toplam piyasa değeri 15.5 milyar dolardı. Hisse satışını 11.4 milyar dolarlık piyasa değerinden yaptı. Böylece Citi'nin hisse başına zararı yüzde 36.2'yi buldu. Önceki gün piyasa kapandıktan sonra talep toplama başladı. Yapılan açıklamalarda Akbank hisselerinin 5.20-5.50 TL fiyat üzerinden borsada satılacağı bildirildi. Dün yapılan açıklamada ise satışın hisse başına 5.24 lirayla tamamlandığı duyuruldu. Bir önceki gün borsanın kapanışında 5.80 lira olan Akbank hisselerinin yüzde 9.7 iskontoyla piyasaya gelmesi elinde Akbank hissesi bulunduran yatırımcıları üzdü. Satış haberleri sonrasında Akbank hisseleri yeni güne yüzde 8.28'lik sert düşüşle başladı. Gün içinde hisse en düşük 5.38'e kadar geriledi. Akbank hisseleri günü yüzde 6.21 düşüşle 5.44 liradan kapadı. Böylece hisseler 2009 yılı değerine indi.

ENDEKSİ AŞAĞI ÇEKTİ
ABD'li ünlü banka Citigroup'un Akbank'taki hisse satışı borsayı da etkiledi. Akbank hisselerindeki baskıyla güne değer kaybıyla başlayan ancak daha sonra toparlanmasına karşın oldukça dalgalı bir gün geçiren İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) yüzde 0.19 düşüş kaydederek, günü 54 bin 809 puandan tamamladı.
 
2008'DEN SONRAKİ EN BÜYÜK 2. SATIŞ
Satış sonrasında Akbank Yönetim Kurulu Başkanı Suzan Sabancı Dinçer'den de açıklama geldi. Dinçer, bu işlemin, yaklaşık 1.15 milyar dolar tutarındaki büyüklüğüyle Türkiye'de şu ana kadar gerçekleştirilen en büyük çaplı hızlandırılmış talep toplama yöntemi ile yapılan satış olduğunu belirterek, "Bu işlem aynı zamanda bölgemizde 2008'den beri gerçekleşen özelleştirme dışı en büyük ikinci işlemdir. Akbank hisseleri ağırlıklı olarak uzun vadeli yatırım yapan büyük yabancı yatırım fonları, emeklilik fonları ve benzer nitelikli yatırımcılar tarafından alınmıştır. Bu büyüklükteki bir işlemin bir gecede gerçekleştirilmiş olması yatırımcıların Türkiye'ye ve Akbank'a duyduğu güven ve Akbank'ın başarılı finansal sonuçlarından pay alma isteğini göstermektedir" dedi. Citigroup tarafından satılan hisseler için 2 milyar doların üstünde talep geldiği belirtildi.

YÜZDE 9.9'U 3 YIL SATMAYACAĞIZ
CItIgroup'un yüzde 10.1'lik satıştan sonra elinde yüzde 9.9'luk Akbank hissesi kaldı. Citi yapılan anlaşma gereğince kalan hisselerini sınırlı istisnai haller dışında, üç yıl süreyle satmayacak. Hissedarlar Sözleşmesi uyarınca, satış sonrasında Akbank Yönetim Kurulu'nda Citigroup'un bir üyesinin bulunması ve Citibank Yönetim Kurulu'nda Sabancı Holding'in bir üyesinin bulunmasına ilişkin hükümler geçersiz kaldı. Ancak taraflar süregelen ortaklık ve işbirliğinin devam etmesi nedeniyle Akbank ve Citibank yönetim kurullarında birer üye bulundurmaya devam edecek. Citi, satışın ikinci çeyrekte vergi sonrasında 243 milyon dolar civarında zarar ortaya çıkaracağı da belirtti. Satış sonrası Akbank'ın halka açıklık oranı yüzde 42'ye çıktı.
 
BERNANKE'NİN TESTİNİ GEÇTİ
Citigroup, hisse satışından sonra elde ettiği gelir ile Fed Başkanı Ben Bernanke'nin son stres testinden de geçmiş oldu. Citigroup, Akbank'taki hisselerinin satışının kendi sermaye yeterlilik rasyosuna olan etkisinin 23 baz puan olacağını açıkladı. Banka, Fed'in yaptığı son stres testinde yüzde 5 olarak belirlenen sermaye yeterlilik rasyosunun 4.90 ile altında kalmıştı. Citi, Fed'in temettü dağıtma ya da bonus verme yönündeki engellemeleri de bu satışla aşmayı planlıyor.
 
VOB VE İMKB'DE ETKİSİ VAR MI?
İMKB'deki iki günlük düşüş ile Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası'nda önceki gün açılan 25 bin adetlik rekor satış kontratlarının perde arkasında Akbank satışının olduğu ileri sürüldü. Ortalama 250 bin kontratın işlem gördüğü VOB'da salı günü bir günde açılan 25 bin adetlik satış kontratının perde arkası piyasalar tarafından çözülememişti. VOB'daki işlemler Akbank'taki iskontolu satışın önceden bazı yatırımcılar tarafından duyulduğu kuşkularını gündeme getirdi.
 

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama