Ekonomik istikrar, konut kredilerini yıl sonunda 75 milyar TL’ye çıkarır

Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, siyasi ve ekonomik istikrarın konut kredilerini hareketlendirdiğini kaydetti.

28 Ekim 2010
Bank Asya Genel Müdür Yardımcısı Hasan Ünal, 2010 sonu itibariyle konut kredisi kullanımlarının 75 milyar TL üzerine çıkmasını beklediklerini söyledi. Siyasi ve ekonomik göstergelerin olumlu yönde seyretmesiyle konut kredilerinde de hareketlenme başladığına değinen Ünal, özellikle büyük firmaların konut proje lansmanlarının konut sektörüne canlılık getirdiğini vurguladı. Mortgage kredi pazarındaki paylarının yüzde 2 seviyesinde olduğuna da değinen Ünal, bugüne kadar 20 binin üzerinde müşteriye mortgage kullandırdıklarını açıkladı.

‘Artış beklemiyoruz’
Dünya finansal piyasalarında düşük faiz eğiliminin devam ettiğini söyleyen Ünal, “Bu trende paralel olarak ülkemizde de faiz oranları konusunda düşüş eğilimi sürmekte. Faiz oranları ile ilgili şu an önemli bir dönemece girilmiş durumda ve bu dönem sonrasında yapılacak faiz artış ve indirimlerinin önemli etkileri olacağını düşünmekteyiz. Reel ekonomide yaşanan değişmelerin Merkez Bankası kararlarında etkili olması söz konusu, ancak ileriki dönemlerde büyük artışların yaşanmasını beklemiyoruz” dedi. Ünal, hızla değişen piyasa koşulları müşterilerin konut kredi ihtiyaçlarında önemli farklılıklar oluşturduğuna dikkat çekerek “Bu süreçte müşterilerimizin kendi koşullarına ve ihtiyaçlarına uygun kredi ürünlerinin sağlanması gereksinimi ortaya çıkmıştır” dedi.

Yeni ürünler geliyor
Ünal, ‘sabit’, ‘ara’, ‘artan’, ‘özel ödemeli’, ‘ev beraber’, ‘avantajlı’ ve ‘çifte kazançlı mortgage’ ürünleri bulunduğunu söyleyerek yatırım amacıyla ev sahibi olmak isteyenler ya da tek başına ev alma imkânı olmayan müşterilerin ‘ev beraber mortgage’ ürününü tercih ederlerken, bazı müşterilerin ‘ara ödemeli’ veya ‘özel ödemeli mortgage’ ürünlerinden faydalandıklarını açıkladı. Ünal, Masrafsız Mortgage, Yeni Evinize Mortgage, İndirimli Mortgage gibi ürünler hazırladıklarını kaydetti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama