Bankadan parayı çek bankada kasaya koy!

Yunanistan’da piyasaya sürülmüş toplam 40 milyar euro kâğıt paranın 15 milyar euro’luk kısmı ortada yok! Ülkenin saygın gazetelerinden Kathimerini’nin haberine göre, Yunanistan genelinde yaşanan nakit sıkıntısının önemli nedenlerinden biri, bankadan nakit para çeken Yunanlıların bu paraları yastık - yorgan altında, ev içinde ve hatta bahçede itinayla gömülmüş olarak saklamaları...

28 Mayıs 2012

Ancak yeni bir trend de çok sayıda Yunanlının paralarını bankadan çekerek, aynı bankada kiraladıkları kasalarda nakit olarak saklaması.
Bunun nedeni ülkenin euro’dan çıkma ihtimali artınca paralarını bankadan çeken Yunanlıların başının hırsızlarla büyük dertte olması. Yunanlılar euro’dan çıkılırsa bankadaki paraların otomatik olarak drahmi’ye çevrileceğini ve değer yitireceğini biliyor.

72 milyar euro uçtu
Son iki yıl içinde bankalardan toplam 72 milyar euro çeken Yunanlılar bu paraları saklayacak güvenli yerler arıyor. Paraların önemli bir kısmının yurtdışına, özellikle İsviçre, İngiltere ve Kıbrıs Rum Kesimi’ne kaçırıldığı da bildiriliyor.

Yunanistan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği (AB) reçetesi ile tedavi olamayacağı, borç batağından çıkamayarak iflas edeceği inancı ile yaşanan paniğin sonucu ‘para saklama’ alışkanlığı, piyasalarda da büyük sıkıntı yaratıyor. Son aylarda esnafta “borcunu ödemek yerine, beklemek” trendi de gözleniyor. Bankacılık analistleri, Yunan kamuoyunda “iflas etmeyeceğiz” şeklinde oluşacak en ufak bir rahatlamanın dahi bankalara önemli miktar nakiti geri getireceği ve piyasaların nefes alabileceği görüşünde. Yunan bankalarında kalan mevduatın 165 milyar euro civarında olduğu hesaplanıyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama