‘Piyasalar sallanmasaydı Denizbank’ı alamazdık’

Denizbank’ı, hisseleri elinde bulunduran Dexia’yla yaptığı anlaşma sonrası yaklaşık 3.5-4 milyar dolarlık değer üzerinden bünyesine katmaya hazırlanan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’ın Başkanı German Gref, dün açıklanan ilk çeyrek bilançosunda bankanın beklentinin üzerinde performans gösterdiğini bildirdi.

31 Mayıs 2012
İlk 3 ayda 2.9 milyar dolarlık kar rakamı açıklayan banka geçern yıla göre buradaki rakamı yüzde 6 artırırken, gelir tarafında da 7.5 milyar dolardan 9.5 milyar dolar seviyesine çıktı. ULuslararası operasyonlardaki gelirlerin ikiye katladığı belirtildi.
Performansın yeni alımla birlikte daha da yukarı doğru gideceğini ifade eden Gref, Türkiye’nin 6. büyük bankasını alarak Sberbank’ın varlıklarını oldukça kaliteli bir seviyeye çıkaracaklarını anlattı.
Denizbank için anlaşılan fiyatın düşük olmadığını buna karşılık Sberbank’a pek çok avantaj sağlayacağı bilgisini veren Gref, Dexia’nın piyasalarda yaşanan türbülans (sarsıntı) olmasaydı Denizbank’ı kesinlikle satmayacağını söyledi. Finans piyasalarında yaşanan son krizde oldukça kötü duruma düşen Dexia’nın 90 milyar euro’luk borç sorunu bulunuyor.
Sberbank, Türkiye pazarına uzun dönemli bir yatırımcı olarak girmeyi planlıyor ve bu üs üzerinden Doğu Avrupa bölgesine açılmayı öngörüyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama