Akbank kapıya kadar gidip müşteriye hesap açıyor

İnternet ortamındaki hizmetlerini 'Akbank Direkt' platformu altında toplayan Akbank, müşterinin ayağına kadar gidip hesap açıyor. Hedef 100 bin ekstra müşteri kazanmak

08 Haziran 2012

Bankacılık uygulamalarını internet üzerinde daha da kullanılır hale getirmek ve daha fazla müşteriye ulaşmak isteyen Akbank, yeni bir uygulamayı pazara sundu. 'Akbank Direkt' adı verilen teknolojiyle internet üzerinde akıllı sistemleri yaygınlıkla kullanan ve banka şubesine gitme vakti bulunmayan bireyler, internet üzerinden başvurarak Akbank şubesine gitmeden banka müşterisi olabilecekler, hesap açarak bankacılık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilecek. Yeni platform ile kuryeler aracılığıyla müşterinin ayağına kadar giden banka, gerekli bilgileri anında sisteme aktaracak ve birkaç saat içinde kişi Akbank müşterisi olacak.

20 MİLYON DIŞARIDA
Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, "Akbank Direkt ile bankacılıkta bir felsefe değişikliğini de başlatmış oluyoruz. Yeni teknolojilere bu yıl 120 milyon dolar yatırım planlıyoruz" dedi. Türkiye'nin 772 milyar dolarlık milli geliriyle dünyada 17'nci, Avrupa'da ise 8'inci büyük ekonomi olduğunu ve 10 yıldan kısa sürede milli gelirini üçe katladığını belirten Binbaşgil, "2023'te en büyük 10 ekonomi arasına girmemiz durumunda bankacılık sektörü toplam aktiflerimizin 6 trilyon TL büyüklüğe ulaşmasını bekliyoruz. Türkiye'de yaklaşık 6 milyon hane, bankacılık sektörünün dışında. Bu da 20 milyonun üzerinde bir kitleyi temsil ediyor" diye kouştu. Akbank Akbank Strateji, CRM, Ürün ve Kanal Geliştirmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tunç Akyurt ise, "19 milyon kişi bankacılık hizmetlerinden yararlanmıyor. İnternet bankacılığıyla bu kesimi kazanabiliriz" dedi. Bu uygulamayla yıl sonuna kadar 100 bin yeni müşteri hedefleyen Akbank, internet ortamında verilen bankacılık hizmetlerini bu platform içinde toplayacak. Akyurt, kazanacakları yeni müşterilerle pazar payını ise gelecek dönemde yüzde 20'lere kadar yükseltmek istediklerini ifade etti. Akbank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Galip Tözge ise Akbank'ın Türkiye'de internet bankacılığı kullanan müşterilerin yaklaşık yüzde 15'ine hizmet verdiğini söyledi.

Yüzde 72 büyüdü
İnternet bankacılığı aktif kullanıcı sayısı son 3 yıl içinde yüzde 72 büyüme göstererek 9.3 milyona yükseldi. Aynı dönemde bu kanaldan gerçekleşen para transferi ve ödeme işlemleri ortalama 2.5-3 kat arttı. Türkiye'deki internet bankacılığı penetrasyonu yüzde 27 ile, yüzde 50-85 seviyelerine sahip olan Norveç, İngiltere ve Almanya gibi ülkelerin gerisinde. Yaklaşık 19 milyon kişi bankacılık hizmetlerinden henüz yararlanamadı.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama