Biz de kolye küpe toplayan bankaya ‘POS’u iade ederiz

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Alaattin Kameroğlu, Türkiye’deki 30 bin kuyumcunun bankaların hurda altın toplamasından rahatsız olduğunu söyledi. Kameroğlu, “Kolye, küpe toplamasınlar. Altın veren ATM ne? Biz de ‘POS’larını iade ederiz” dedi.

11 Haziran 2012

KÜRESEL krizle dünyada yatırımcıların ilgi odağı olan altın, geçen yıl Merkez Bankası’nın zorunlu karşılıklarda altın oranını yüzde 10’dan yüzde 20’ye çıkarmasıyla Türk bankalarının gözdesi haline geldi. Ancak kuyumcular altın bankacılığında özellikle hurda altın toplamaya kadar giden uygulamalardan rahatsız olduklarını dile getiriyor. İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Alaattin Kameroğlu, “Biz bankaların külçe altın ya da fon alınması şeklindeki ürünlerine karşı değiliz. Ancak altın günü, çeyrek günü gibi bazı ürünler geliştirip, hurda altın toplamaları, düğün salonlarında altın veren ATM’ler kurmaları kuyumcu esnafımızın işlerini olumsuz etkiliyor. Eğer bankalar buna devam ederse, Türkiye’deki tüm kuyumcular toplanıp tepki göstereceğiz. Biz de o bankalarla çalışmayacağız, POS makinelerini iade edeceğiz” dedi.

TİM’le işbirliği yapacak
 
Türkiye’de 32 ilde kuyumcular odası ve 45 ilde de kuyumcu dernekleri olduğunu kaydeden Kameroğlu, şöyle konuştu: “Türkiye’de 30 bin kuyumcu esnafı var. Bu sektörden bir milyon kişi geçiniyor. Çoğu kasaba ve ilçede tek bir kuyumcu var. Altın fiyatlarındaki artışlardan kuyumcular zaten olumsuz etkilendi. Bütün günü bir tek çeyrek altın, bir yüzük satarak ya da bir bilezik bozdurmaya gelen güşteriyle geçiren kuyumcular var. Bütün illerdeki meslek örgütlerinin yöneticileriyle görüştük karar aldık. Bankaların altın alıp satmasının, küpe, kolye toplama şeklindeki altın bankacılığının sektörümüze zarar verdiğini düşünüyoruz. Biz de bu bankaların POS makinalarını iptal edeceğiz. Sadece altın mevduatı bankacılığı yapan bankalara yöneleceğiz.”

Memlekete yararı var mı
 
Kuyumcuların küçük kârlarla çalıştığını günlük müşteri trafiğinin çok önemli olduğunu söyleyen Kameroğlu, şunları söyledi: “TİM çatısı altında toplanıp bu konuda nasıl bir yol izleyeceğimize karar vereceğiz. Konuyu kamuoyunun gündemine getirmeyi planlıyoruz. Gerekirse işi, altın esnaflığına vardıran bankalardaki kredilerimizi kapatıp, tüm ticari ilişkilerimizi, işi yatırım bankacılığı sınırında bırakan diğer bankalara taşıyacağız. Memleket için iyiyse yapılsın ama altın veren ATM de neyin nesi.”

Kuyumcuların eylemi hükümet düşürmüştü
 
1978’de kuyumcuların 45 günlük bir eylem yaptığını hatırlatan Alaattin Kameroğlu, şöyle konuştu: “1978’de kuyumculuk sektörüne getirilen ek vergi nedeniyle 45 gün kepenk kapanmış ve Ecevit hükümeti düşmüştü. O dönemde tüm Türkiye çapında kuyumcular eyleme katılmıştı. Böyle bir niyetimiz yok ama dişimizi göstermek istiyoruz.”
 
Altın mevduatı bankalar için çok avantajlı

BANKALARIN TL faizinin yıllık yüzde 10-12, döviz mevduat faizinin yüzde 4’e kadar çıktığını hatırlatan Alaattin Kameroğlu şöyle devam etti: “Altına verilen faiz ise yüzde 1.5’lar seviyesinde. Bankalar için altına verilen faiz paraya göre daha az olduğu için, altın mevduatı bankaları için çok avantajlı. Bankalar altın mevduatına düşük faiz verirken, altın kredisine yüzde 5-7 faiz uyguluyor. Kuyumculuk sektörü en çok altın kredisi kullanan sektör. Ama vatandaş bunun farkında değil.”

8 ayar altın alırken dikkat

ALTIN fiyatlarındaki artış ve teknolojinin gelişimiyle piyasada 8 ayar altının arttığına dikkat çeken Allattin Kameroğlu tüketicilere şunları önerdi: “Altının içine başka metaller katarak 24 ayar yerine 3’te bir düşük ayar olan 8 ayar altın son dönemde yaygınlaştı. Bu üç’te bir düşük ayar altın 3’te bir daha ucuz satılıyor. Bu altını almakta bir sakınca yok ama tüketicinin bunu bilerek alması önemli. Üstünde ayarını belirten damgaya dikkat etmeli. Kuyumcu da tüketiciyi bilgilendirmeli.”

Kara gün dostuyuz

KUYUMCULARIN mutluluk dağıtan bir yanlarının olduğunu söyleyen Alaattin Kameroğlu şunları söyledi: “Söz, nişan düğünle başlıyoruz, çocukların doğumuna kadar insanların mutlu günlerinde yanında oluyoruz. Ama biz aynı zamanda kara gün dostuyuz. İnsanlar sıkışınca altınını bozdurmak için bize geliyor.”

Keşke yastık altında 5 bin ton altın olsa
 
TÜRKİYE’de yastık altında 5 bin ton altın olduğu yönündeki söylemlere de katılmadığını kaydeden Alaattin Kameroğlu şunları söyledi: “Yastık altında bu kadar altın olduğuna dair hiçbir delil yok. Keşke olsa. O zaman Türkiye’nin birçok sorununa çözüm bulunur. Olsa olsa yastık altında 2 bin ton altın vardır.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama