Satış sırası Garanti'de mi?

Krizdeki ülkelerin bankaları Türkiye'deki varlık satışını hızlandırdı. İspanya'nın yardım istemesinin ardından BBVA da Garanti'de satış yapabilir.

12 Haziran 2012

İSTANBUL- Borç krizi sorununu aşamayan Euro Bölgesi’nde Yunanistan , İrlanda ve Portekiz’in ardından mali yardım alan dördüncü ülke İspanya oldu. Krize giren ülkelerdeki bankalar, nakit ihtiyacını giderip sermaye yeterlilik rasyosunu yukarı çekmek için Türkiye’deki varlıklarını satarken, Denizbank’ın ardından gözler ana ortağı İspanyol BBVA olan Garanti Bankası’na çevirdi. Avrupa Birliği’nden 100 milyar euroya yakın kaynak alacak olan İspanya’nın bu duruma düşmesinin en önemli nedeni bankaların geri dönmeyen kredileri. İspanya’da bankacılık sektörünün batık kredi oranı yüzde 8,5 ile 18 yılın en yüksek seviyesine çıktı. Toplam kredileri 1.8 trilyon euroya ulaşan İspanyol bankalarının batık kredileri ise 150 milyar euroyu geçti.
 
Garanti’nin %25’i BBVA’da
Garanti Bankası’nın 4.2 milyar lira olan sermayesinde Doğuş Grubu’nun yüzde 24,22, BBVA’nın ise yüzde 25,01 payı bulunuyor. Piyasa değeri 14.9 milyar dolar olan Garanti Bankası’nda BBVA’nın payının değeri 3.7 milyar dolar. BBVA, 2010’da Garanti’nin yüzde 24,9 hissesini 5.8 milyar dolara General Electric ve Doğuş Grubu’ndan satın almıştı.
Eurobank Tekfen, Akbank ve Denizbank’ın satışını hatırlatan analistler, BBVA’nın da Garanti Bankası’nda hisse satışı yapabileceği görüşünde. Bu operasyonun, kısa vadede yapılması beklenmezken, 100 milyar euronun serbest bırakılmasının şartı olan, İspanyol bankalarının sermaye ihtiyacının belirlenmesinin son tarihi olan 21 Haziran’dan sonra bu konunun gündeme gelebileceği belirtiliyor. İspanya hükümeti, bankalara aktarılacak kredilerin geri ödenmesinde tam sorumlu olacak.

Kimler sattı

Citibank Basel III uygulaması nedeniyle Akbank’taki yüzde 10,1 payını 1 milyar 150 milyon dolara sattı.

BEFG Yunanistan’daki krizin etkisiyle Eurobank Tekfen’deki tüm payını Burganbank’a sattı.

Dexia Denizbank’taki hisselerini 3.5 milyar dolara Sberbank’a sattı.

İlk kez zarar açıkladı
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in geçen ay notunu üç basamak düşürdüğü BBVA, geçen yılın son çeyreğinde tarihinde ilk defa zarar etmişti. European Banking’in geçen yılın sonunda açıkladığı stres testinde BBVA’nın sermaye açığının 6.3 milyar euro olduğu açıklanmıştı. Japon Nomura ise geçen ay BBVA’nın sermayeye ihtiyaç duymayacağını öngördü.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama