Kartal'a banka pençesi

UEFA'nın mali zaafları nedeniyle Avrupa'dan bir yıl men ettiği Beşiktaş'ın geleceği bankaların elinde. 581 milyon TL borcu olan Kartal'ın geleceğe dönük 190 milyonluk geliri ipotek altında

22 Haziran 2012

Mali darboğaz nedeniyle UEFA tarafından Avrupa kupalarından bir yıl men edilen Beşiktaş'ın geleceği de ipotek altında. Tarihinin en sıkıntılı günlerini yaşayan Kara Kartal'ın önümüzdeki yıl tüm gelirleri kredi borçlarına gidecek. Kulübün bankalara borçları 190 milyon lirayı buluyor. Beşiktaş sadece Denizbank, Şekerbank ve Bank Pozitif'ten 2010'da 75 milyon dolar kredi aldı. Kulubün banka alacakları, sponsorluk, gişe, Fulya ve Plaza ile federasyon gelirlerinden karşılanacak. Elindeki gelir kaynaklarına el konulan Beşiktaş yönetimi ise sermaye artırımına giderek borç batağından kurtulmayı planlıyor.

BANKALAR İÇİN RİSK YOK
Şekerbank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, Beşiktaş'ın kredi borçlarının geri dönüşü ile ilgili kendileri açısından bir risk görmediklerini söyledi. Uluşahin "2010'da Denizbank, Bank Pozitif ve Şekerbank konsorsyumu ile Beşiktaş'la 75 milyon dolarlık 6 yıl vadeli kredi anlaşması imzaladık. Ancak krediyi verirken takımın gelirlerine temlik koyuldu. Bu açıdan bakıldığında bankaların alacaklarında bir risk gözükmüyor" dedi.

'TEFECİYE BORCUMUZ YOK'
Beşiktaş Divan Kurulu Üyesi Ali Rıza Dizdar, kulüpten 100 milyon dolar alacağı olan eski başkan Yıldırım Demirören'in paradan vazgeçebileceğini ancak yeni yönetime bir şart sunduğunu söyledi. Dizdar "Şayet yeni yönetim de Beşiktaş'ın kasasına koyacağı her parayı hibe ederse Demirören de borcundan vazgeçeceğini söyledi" dedi. Dizdar, Beşiktaş'ın bankalar dışında herhangi bir kişi veya kuruma borcu olmadığını belirterek "Beşiktaş temiz bir kulüptür. Tefecilere borcumuz yoktur" diye konuştu.

Kanarya'nın yayın gelirlerine temlik
Dün gün içinde bir temlik kararı da Fenerbahçe'den geldi. Kulüp tarafından KAP'a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Daha önce şirketimizce Denizbank'tan kullanılmış/kullanılacak kredilerin teminatı olarak yayın gelirlerimiz üzerine 50 milyon TL tutarında verilen temlik bakiyesi kapandığından yine şirketimizce Denizbank'tan kredilerin teminatı olarak elde edilecek yayın gelirlerimiz üzerine 40 milyon TL temlik verilmiştir."
 

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama