Merkez faizi sabit tuttu, ‘munzam’a el attı

Merkez Bankası beklentiler dahilinde politika faizini ve gecelik borç verme faizlerini sabit tuttu, ancak TL munzam karşılıkların döviz ve altın cinsinden tutulma esnekliği bir miktar artırıldı.

22 Haziran 2012

Merkez Bankası’nın son hamlesiyle piyasaya yaklaşık 2.8 milyar liralık likidite sağlanması bekleniyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, dün gerçekleştirdiği toplantısında politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 5.75’te, gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 5’te sabit tuttu. Para Politikası Kurulu’ndan yapılan çıklamada, kurulun politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı ile Bankalararası Para Piyasası ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası Repo-Ters Repo Pazarı’nda uygulanmakta olan faiz oranlarının sabit tutulmasına karar verdiği bildirildi.

Ek sıkılaştırma olabilecek
 
Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şunlar öne çıktı:
 
İç ve dış talepte dengelenme öngörüldüğü gibi devam ediyor
 
Likidite koşullarında değişiklik olmazsa planlandığı gibi fonlama sürecek
 
Gerekli günlerde ek sıkılaştırmaya gidebiliriz.
 
Cari işlemler açığı kademeli olarak azalmaya devam edecek
 
Öncü veriler ikinci çeyrekte ılımlı toparlanmaya işaret ediyor
 
Munzam karşılıklarda döviz ve altına yönelik esneklik artırılacak.

Merkez Bankası ayrıca TL zorunlu karşılıklarda döviz olarak tutulabilecek bölümü de yüzde 45’ten yüzde 50’ye yükseltti. Böylece bankanın rezervleri 2.7 milyar dolar artacak ve piyasaya da 2.8 milyar lira likidite sağlanacak. Diğer taraftan TL zorunlu karşılıklarında altın olarak tutulabilecek bölüm de yüzde 20’den yüzde 25’e çıkarıldı. Bu kararla da rezervler 2.2 milyar dolar artış gösterecek. Uzmanlar, Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu (PPK) kararlarına ilişkin, “Merkez Bankası’nın son kararları bankacılık sektöründe 1-5 milyar dolar arası bir rahatlama sağlar” öngörüsünde bulundu.

Borsa bankalarla 60 bini devirdi
 
MERKEZ Bankası’nın Türk Lirası cinsi yükümlülükler için zorunlu karşılıkların döviz ve altın olarak tutulabilecek kısmına ilişkin üst sınırı artırarak piyasaya likidite sağlama kararının ardından; İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) 60 bin puanın üzerine çıktı. Merkez Bankası’nın kararının yarattığı fonlama maliyetlerinin düşeceği beklentisiyle bankacılık hisselerinde artan alımlar dikkat çekerken yurtdışından pozitif ayrışan İMKB-100 endeksi günü yüzde 1.75 artışla 60 bin 439 puandan kapandı. Endeks en son 30 Nisan’da 60 bin puanın üzerinde kapanmıştı. Bankacılık endeksi ise yüzde 2.76 yükselişle günü tamamladı.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama