Yunanlı NBG, Finansbank’ın sigorta kolunu ABD’li dev Cigna’ya satıyor

NBG’nin Türkiye’deki kolunun Finansbank’ın sigorta şirketi ABD’li oyuncu Cigna’ya satıldığı öğrenildi. Satış işlemi sonrası banka ile 10 yıllık münhasırlık anlaşması olacak

12 Temmuz 2012

Finansbank’ın sahibi Yunanistan’ın ikinci büyük bankası NBG (National Bank of Greece), Türkiye’deki bankanın bireysel emeklilik ve hayat sigortası kolunu satıyor. Uzun süreden bu yana Fransız, Japon ve ABD’li talip şirketlerle görüşen NBG’nin bir süre önce Türkiye pazarına giren ABD’li Cinga grubuyla el sıkıştığı belirtiliyor.
Finans Emeklilik ve Hayat A.Ş.’yi Türkiye sigorta sektörüne girişinin 1 yılı dolmadan alacak olan
ABD merkezli şirketin bu işlem için yaklaşık 300 milyon dolar ödeyeceği öğrenildi. Devir işleminin ardından Cigna’nın Finansank ile 10 yıllık münhasırlık anlaşması yaparak birlikte çalışmayı sürdüreceği ifade ediliyor. Şirketin devir işlemi bugün Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras ile Cigna’nın yöneticileri arasında gerçekleştirilecek.


‘Asıl işimiz değil’
Girdiği ekonomik sıkıntılar nedeniyle kaynak arayışına giren NBG, Finansbank’ın yüzde 20’sini de piyasa koşulları uygun olduğunda halk arz yoluyla satmayı planlıyor.
Finansbank Yönetim Kurulu Başkanvekili Sinan Şahinbaş, daha önce Milliyet’e yaptığı açıklamada sigorta operasyonunun asıl işleri olmadıklarından dolayı buradan çıkış adına bir strateji izlediklerini belirterek, “Sigorta bize göre bankanın satacağı, pazarlayacağı bir ürün değil. Şube ağı olduğu için bu işi yapıyor. Ama Finansbank burada yapacağı satış sonrası da şubelerinden benzer işi yapmaya devam edecek” demişti.


12 milyar $’lık şirket yatırımı büyütüyor

ABD merkezli Cigna, sigorta kolu da olan global bir sağlık şirketi. 1982 yılında Connecticut General Life Insurance Company (CG) ve the Insurance Company of North America’nın (INA) birleşmesiyle yeni bir yapıda büyüyen grubun 30 bin çalışanı var, dünya genelinde 66 milyonu aşkın müşteriye hizmet veriyor. ABD borsasında halka açık olan şirketin piyasa değeri 12.4 milyar dolara işaret ediyor, 110 milyar dolarlık bir varlığı yönetiyor. Cigna grubu sağlık, hayat ve ferdi kaza sigortalarında Türkiye’deki faaliyetlerini Ağustos 2011’de başlattı.

142 milyon TL’lik fon büyüklüğü varFinans Hayat ve Emeklilik şirketinin 68 bin 359 bin katılımcısı, 142 milyon TL’lik de fon büyüklüğü bulunuyor. Sistemdeki toplam katılımcı sayısı 2 milyon 841 bine, toplam fon büyüklüğü tutarı da 17.2 milyar TL’ye işaret ediyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama