Ruslar 'Deniz'de ter atmaya başladı

Denizbank’ı Dexia’dan haziran başında 3.5 milyar dolara satın alan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, bankadaki detaylı incelemelerini yoğun bir şekilde sürdürüyor. Ruslar, Denizbank’ın yurtdışı iştiraklerini yerinde denetleyerek bu yatırımlar hakkında son kararı verecek

16 Temmuz 2012

Haziran ayı başında Denizbank’ı Dexia Grubu’dan satın alan Rusya’nın en büyük bankası Sberbank, lisans devir işlemleri henüz yetkili kamu otoritesi tarafından onaylanmamış olmasına karşın bankadaki incelemelerini yoğun bir şekilde sürdürüyor.
Yaz sıcaklarına rağmen Denizbank genel müdürlüğünde yoğun bir çalışma başlatan Sberbank yönetimi, yurtdışı iştirak ve şubelerinde inceleme başlattı. Sberbank’ın ilgili ekipleri detaylı sorularıyla bankanın tüm bilgilerine ulaşırken, teknik altyapıdan verilen tüm bankacılık faaliyetlerinin bilgilerini de raporlar halinde inceliyorlar.
 
Yoğun bir mesai yaşayan Denizbank yönetimi, bankanın yurtdışı organizasyonları olan Viyana, Moskova, Euro Deniz ve Bahreyn’de yerlerinde bilgi verecek. Önümüzdeki haftalarda Avrupa’daki iştiraklerin incelemesiyle başlanacak olan denetimlerde, Sberbank bankanın yurtdışı iştirakleri hakkında karar verecek.
 
Dexia ile yapılan satış anlaşmasının kamuoyuna duyurulduğu basın toplantısında konuşan Sberbank İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Herman Gref, yurtdışı iştiraklerinin faaliyetinin devam edip etmeyeceğine yapılacak incelemelerden sonra karar vereceklerini açıklamıştı.
 

Dexia ve Sberbank arasındaki satış sürecinin yıl sonuna doğru tamamlanması bekleniyor. Denizbank’ın kesin satış değeri ise 2012 sonunda oluşacak olan net aktif değer dikkate alınarak belirlenecek.
 

Satışta iştirakler de var
 Sberbank of Russia (Sberbank) ile Denizbank’ın ana hissedarları olan Belçika - Fransa ortaklığı Dexia, Denizbank hisselerinin yüzde 99.85’ini Sberbank’a 6 milyar 469 milyon TL fiyatla sattı. Haziran’da açıklanan satış bedeli, cari döviz kurlarına göre 3 milyar 504 milyon dolar, euro bazında da yaklaşık 2 milyar 821 milyon euro’ya tekabül etmişti.
 

Satış fiyatı, 31 Mart 2012 itibariyle Denizbank’ın özkaynağının 1.33 katına karşılık geliyor. Satış işlemi, Denizbank ile bankanın Türkiye, Avusturya ve Rusya’daki iştiraklerini kapsıyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama