BDDK'dan karavanacılara ilk uyarı

BDDK Başkanı Mukim Öztekin, gazeteciler üzerinden karamsar mesajlar vererek "Yarını göremiyoruz" diyen bankacıları uyardı. Öztekin "Felaket tellallığı yapmayın. İstikrarı bozanın gözünün yaşına bakmam" dedi

18 Temmuz 2012

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) çiçeği burnunda başkanı Mukim Öztekin ilk uyarısını 'karamsar' bankacılara yaptı. Öztekin, "Yarın ne olacağını görmüyoruz" diyerek basına demeç veren bankacıları "Felaket tellallığı yapmayın" sözleriyle uyardı. Böyle bir bankacılık anlayışı olamayacağını, bankacıların yarını hesaplayarak hareket etmesi gerektiğini söyleyen Öztekin, "Elbette bir kıyamet koparsa kimse yarın ne olacağını bilemez ama şu anda öyle bir şey yok. Birçok değişken ortadayken felaket tellallığı yapmanın anlamı yok. 'Biz yarın ne olacağını bilmiyoruz' diyorlar. O zaman niye bankacılık yapıyorsun? Bu nasıl bir yatırım, bu nasıl bir müteşebbislik anlayışı? Böyle bir şey yok. Elbette riskler var ama bu riskleri asgariye indirmek için de birçok düzenleme yapıyoruz. Her türlü riske karşı bankalarımızı daha korunaklı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu kadar şeye rağmen hala böyle diyenlere de 'bakmak istemezlerse göremezler' diyorum. Bakanlar gayet de iyi görüyor" diye konuştu.

'GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAM'
Türkiye'nin şu an geldiği noktada ekonomik ve siyasi istikrarın çok büyük önemi olduğunu, bu istikrarlı ortamdan en çok bankacılık sektörünün kazançlı çıktığını söyleyen Öztekin, "Bu ortamı bozmak isteyenlerin de gözlerinin yaşına bakmayız, bakmayacağız" dedi. Öztekin, bankacılığı şahsi çıkarları için kullananların ayıklandığını düşündüğünü dile getirdi. riskler var ama bu riskleri asgariye indirmek için de birçok düzenleme yapıyoruz. Her türlü riske karşı bankalarımızı daha korunaklı hale getirmeye çalışıyoruz. Bu kadar şeye rağmen hala böyle diyenlere de 'bakmak istemezlerse göremezler' diyorum. Bakanlar gayet de iyi görüyor" diye konuştu.

'GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAM'
nomik ve siyasi istikrarın çok büyük önemi olduğunu, bu istikrarlı ortamdan en çok bankacılık sektörünün kazançlı çıktığını söyleyen Öztekin, "Bu ortamı bozmak isteyenlerin de gözlerinin yaşına bakmayız, bakmayacağız" dedi. Öztekin, bankacılığı şahsi çıkarları için kullananların ayıklandığını düşündüğünü dile getirdi.

ORTAK LİMİT İÇİN ÇALIŞILACAK
Ortak limit belirleme çalışmalarına da değinen Öztekin, "Şimdi limiti kime tanıyacaksınız? Bir limit tanıdınız, A bankasında da bir limit var, B bankasında da. Hangisini kapatacaksınız? Yoksa tüketiciye mi bırakacaksınız seçimi? Bunlar çözülecek ama kısa sürede olması zor" dedi. Lüks tüketimin de çok fazla olduğunu dile getiren Öztekin, "İnsanların finansal ürünlerin tüketilmesi konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor" dedi.

KARTA VE KREDİYE YENİ DÜZENLEME
Finansal tüketicinin bankalara karşı korunmaya ihtiyacı olduğunu söyleyen Öztekin, kuruma bireysel krediler ve kredi kartlarına yönelik çok fazla şikâyet geldiğini belirterek düzenleme sinyali verdi. Öztekin, "Bankalar özellikle bireysel kredilerde biraz agresif. Bu agresiflik bazen tüketicinin zararına da olabiliyor. Tüketicinin haberi olmdan, genel bireysel hizmet sözleşmelerine dayanılarak kredili mevduat hesabı açılabiliyor veya kredi kartı gönderilebiliyor. Bu konuda önümüzdeki günlerde bir düzenleme olacak" dedi.

4 KREDİ KARTIM VAR, 2'Sİ AKTİF
Alışverişlerinde kredi kartı kullanmayı tercih ettiğini söyleyen Öztekin, "4 kredi kartım var, bunların 2'sini aktif kullanıyorum. Bir kredi kartımı neredeyse hiç kullanmadım, biri ise üniversiteye giden kızım için" dedi. Vatandaşları da uyaran Öztekin, "'Banka bana çok limit verdi' deniliyor. Tamam, banka limit verdi de zorla bunu kullan demiyor" diye konuştu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama