Merkez'e sert eleştiri!

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan: MB, ülke gerisinde kaldı. İşletmeleri teşvik için faiz düşmeli, olumlu mesaj verilmeli, bu ıskalandı

22 Temmuz 2012


Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Merkez Bankası’nın (MB) politika faiz oranını düşürmemesine eleştiri getirdi. “Perşembe günü olumlu bir mesaj verilmeliydi, bu ıskalandı” diyen Çağlayan, “Merkez eskisi kadar ürkek değil, ama çok aşırı temkinli. Çok fazla ihtiyatlı davranmaya gerek yok” dedi. Japonya ziyaretini takip eden basın mensupları ile bir araya gelen Çağlayan , “Merkez politika faiz oranını düşürmeli” açıklamasının anımsatılması üzerine şunları söyledi:

GÖRDÜĞÜMÜ SÖYLEDİM
“Merkez Bankası ile bilek güreşine girmem. Ben Ekonomi Bakanı olarak gördüğümü söyledim. Dün olmaz, yarın olur. Merkez Bankası bağımsız bir kuruluş. Merkez Bankası, eskisi kadar ürkek değil, ama çok aşırı temkinli. Yılın üçüncü çeyreğinde enflasyonda biraz yükseliş olacaktır. Bundan ürkerek ihtiyatlı davranıyorlar. Ama dördüncü çeyrekte enflasyon düşecektir. Bence artık bu kadar ihtiyatlı davranmalarına gerek yok. Bu ortamda işletmeleri, yatırımları teşvik etmenin yolu faizleri düşürmektir.”

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama