Enflasyon hedefi yüzde 6.2’ye indi

MERKEZ Bankası Başkanı Erdem Başçı, daha önce yüzde 6.5 olarak açıklanan 2012 sonu enflasyon tahminini, 0.3 puan düşürerek, yüzde 6.2’ye çektiklerini açıkladı.

27 Temmuz 2012
Enflasyonun 2012 yılı sonunda orta noktası yüzde 6.2 olmak üzere, yüzde 5.3 ile yüzde 7.1 aralığında gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini kaydeden Başçı, “2013 yılı sonu enflasyon tahmini ise orta noktası yüzde 5.1 olmak üzere, yüzde 3.4 ile yüzde 6.8 aralığında yer alıyor” dedi. Başçı, şöyle konuştu: “Temel mal fiyatlarının yıllık artış oranında gerileme eğilimini sürdürüyor. Öngördüğümüz gibi bunda 2011 döviz kuru hareketlerinin yurtiçi fiyatlar üzerindeki etkilerinin azalması da belirleyici oldu.”

Yüzde 5 hedefi istikrarlı

Orta vadede enflasyonun yüzde 5 hedefi düzeyinde istikrar kazanacağını öngördüklerini belirten Başçı, “Özetle temelde enerji ve gıda fiyatlarında yaptığımız varsayımların aşağı yönlü güncellemenin etkisiyle yıl sonu enflasyon tahminimizi 0.3 puan düşürerek yüzde 6.2 düzeyine çektik. Ancak asıl düşüşü yılın son çeyreğinde göreceğimizi vurgulamak istiyorum” dedi.

Sağda da solda da olsa başımızın üstünde yeri var

TL simgesinin kullanımı konusunda da Erdem Başçı, “Simgenin yasal bir tarafı yok ama sadece bizim tavsiyemiz rakamın solunda kullanılması. Sağda da solda da kullanılsa başımızın üstünde yeri var. Önemli olan vatandaşlarımızın bunu benimsemesi. Büyük ölçüde benimsendiğini görüyoruz” diye konuştu.

Darbenin para kaynağı araştırılacak

TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu 12 Eylül askeri darbesinin kaynaklarının yanı sıra 1980 yılından sonra yaşanan banker faciasını da inceleyeceklerini bildirdi. Alt Komisyon Başkanı Naci Bostancı, şunları söyledi: “Malum, 24 Ocak kararları çok tartışıldı. Hakikaten 24 Ocak kararlarıyla, daha otoriter bir yönetim kurulması arasında bağ var mıdır, bakacağız. 1980’den sonra çok ciddi bir banker faciası yaşandı. Türkiye’de ciddi bir kaynak transferi oldu. Bunu da inceleyeceğiz. O dönemi yaşayanlar banker faciasını bilirler. Türkiye’de önemli bir kesimin birikimlerinin arada kaynadığı bir dönem oldu. Bankerler ortaya çıktı bir anda. Serbest piyasaya geçildi. ‘Artık sermaye hareketleri serbest olacak’ diye, güçlü reklamlarla, güvenilir insanların profilleri kullanılarak halktan, kâr vaadiyle para talep edildi. Sonra da bunların hepsi çok trajik şekilde sonuçlandı.”

 

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama