"Konut kredileri daha aşağı inmez"

Teknik Yapı Holding Başkanı Nazmi Durbakayım, zaman zaman gazetelerde 'satıldı kalmadı' diye yer alan konut ilanlarına dikkati çekerek, ''Belli zaman geçtikten sonra aynı projeyle ilgili tekrar ilanlar görüyoruz'' dedi.

17 Aralık 2009
Nazmi Durbakayım, Ataşehir'deki Teknik Yapı Holding Plaza'da gerçekleştirilen, 2010 stratejilerini açıkladığı basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2005 yılında faiz oranlarının düşmesiyle konut sektöründe patlama yaşandığını, istikrarlı büyüyebilecek bir sektörün ''hormon'' yediğini, değerlerin de olabildiğinin üzerine çıkmaya başladığını anlattı.

Kendilerinin Kartal bölgesine yöneldiğini, burada 4 proje gerçekleştirdiklerini ve 2 bin konut yaptıklarını ifade eden Durbakayım, ''Biz Kartal'da umduğumuzu bulduk, müşterimizin de umduğunu bulmasını sağladık'' dedi.

Geçtiğimiz yıllarda ise Ataşehir Uphill Court projesini gerçekleştirerek bölgeye Bağdat Caddesi kalitesini getirdikleri ifade eden Durbakayım, Aralık 2009'da TOKİ'nin gerçekleştirdiği ihaleye girerek Ataşehir'de toplam büyüklüğü 23 bin 500 metre kare olan iki arsa aldıklarını, Ataşehir'e yine iki ayrı proje sunacaklarını bildirdi.

Nazmi Durbakayım, ''Bu bölgede ilk projeyi biz yaptık, son arsayı da Emlak Konut'tan biz aldık'' dedi.

Kartal'da da 4 yeni yer aldıklarını ifade eden Durbakayım, ''Arsa girdisi en büyük girdi. Arsayı satın almamız olmazsa olmaz şart. Son kullanıcıya en uygun fiyatı bulabilmek için arsanın en ucuza temin edilmesi önemli. 2010 projelerinin en önemli özelliği, Teknik Yapı'ya ait arsalar üzerinde yükselecek olması'' diye konuştu.

''BU SEKTÖRDE AYNI GEMİNİN İÇİNDEYİZ''

Durbakayım, bazen gazetelerde ''satıldı kalmadı'' diye konut ilanları yer aldığını, belli zaman geçtikten sonra aynı projeyle ilgili tekrar ilanlar gördüklerini, bunun da tereddüt yarattığını söyledi.

Nazmi Durbakayım, 'Nasrettin Hoca ciğeri kaptırmış 'tarifi bende' demiş. Biz bu sektörde aynı geminin içindeyiz. Bu sektörde biz ciğeri de tarifi de bütün meslektaşlarımızla paylaşmaya hazırız. Çünkü o kadar büyük bir konut açığı var ki, şu anda faaliyet gösteren firmalara bir o kadar daha ilave etsek, tam kapasite ile çalıştığı vakit, bu açığın kapanması için önümüzde 15 yıl lazım'' dedi.

2005 yılında faizlerin düşmesiyle bir takım insanların bu sektöre yöneldiğini ve projeler geliştirdiğini söyleyen Durbakayım, ''Yarattıkları tahribat şu oldu; Türk müteahhitleri inşaatta çok başarılı ama yurt içine gelindiğinde müteahhidin adı sahtekar müteahhit diye lekelenmiş. Bugün daha istikrarlı yere gelebilirdi. Yap-satçı müteahhidin bir organizasyonu yok. KDV, harçlarla ilgili sorun var. Bankacılık sektörünün nasıl evreleri var, konut sektörünün de bu evrelerden geçmesi gerekiyor'' diye konuştu.

''KONUT ÜRETMEK ÜZERE 7 PROJEMİZ VAR''

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Durbakayım, 2010 yılındaki projelerine ilişkin olarak, ''Bizim şu anda konut projesi üretmek üzere hazır olan 7 parça projemiz var. Büyüklüğü 400 milyon dolar civarında'' dedi.

Durbakayım, projelerin Kartal, Ataşehir ve Bağdat Caddesi'nde yer aldığını, Bağdat Caddesi'ndekinin 20-30 daireden oluştuğunu, Kartal'da fabrika arazisi ve belediyenin yeri bulunduğunu belirtti.

Başka bir soruya karşılık da Durbakayım, ''Türkiye'de insanların oturdukları evler saray gibi. Biz burada çok lüks yaşıyoruz. Çin, Taylan'daki evlerde mutfak yok. Mutfak evin en pahalı kısmı, dışarda yemek ise ucuz. Sokakta 100 kişiyi çevirseniz kaç kişi jakuzi kullanıyor. Bütün bunlar inşaat maliyetlerini etkiliyor'' dedi.

Projelerinde kaliteden ödün vermeyeceklerini, küçük metre karede daha fazla fayda sağlayan, ekonomik konutlar yapacaklarını Ataşehir'deki projelerinin mevcut fiyatlardan daha düşük fiyatla satışa çıkacağını kaydetti.

''TALEBİ FİRMALAR YARATACAK"

Konutta bireysel kredilerin olabileceği noktanın en altında bulunduğunu, daha aşağı inmeyeceğini de söyleyen Durbakayım, ''Konut satış hızı da seyrini buldu. Bunun çok üzerinde bir şey beklememek lazım. Burada talebi firmalar yaratacak. İş firmaların hünerine kaldı. Talep artacağına inanmıyorum. Talep bu seviyede kalacaktır'' dedi.

Nazmi Durbakayım, başka bir soruya karşılık da kendilerine günde 2-3 arsa teklifinin geldiğini söyledi.

''ATAŞEHİR'DEKİ PROJENİN ÇIKIŞ FİYATI YÜZDE 10 CİVARINDA DAHA UCUZ OLACAK''

Teknik Yapı Holding Başkan Yardımcısı Umut Durbakayım da gazetecilerin soruları üzerine, Ataşehir'deki mevcut konutların ortalama metre kare fiyatının 4 bin lira olduğunu ifade ederek, Ataşehir'deki projelerinin çıkış fiyatının mevcuttan yüzde 10 civarında daha uygun fiyatlı olacağını, şubat ayında lansmanını yapacakları projenin yaklaşık 500-600 daireden oluşacağını, hem stüdyo hem 3 1 daireler yer alacağını belirtti.

7 arsanın toplam büyüklüğünün 150 bin metre kare olduğunu ifade eden Durbakayım, toplam 2 bin konutun olacağını kaydetti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama