"Konut almak için acele edin" uyarısı

Tüm Mühendisler ve Mimarlar Birliği Platformu (TMMBP) Genel Başkanı Mimar-Ekonomist Remzi Kozal, bankalarda konut kredi faizlerinin yeterince düştüğünü belirterek, "Konut almak için acele edin" uyarısında bulundu.

11 Aralık 2009
Bankaların genel olarak kredi faizlerini aylık yüzde 1'in altına çektiğini ve vadelerin 140 aya kadar uzatıldığını belirten Remzi Kozal, "Şimdi konut almanın tam zamanı" dedi. Merkez Bankası'nın faizlerdeki son 0,25 puanlık indiriminin bankaların faiz indirimleri üzerindeki olumlu etkisini sürdüreceğini savunan Kozal, "Konut fiyatları ise henüz belirgin bir artış göstermiş değil. Dolayısıyla konut almak isteyenler hem konut fiyatları hem de kredi faiz ve vadeleri acısından son derece uygun bir dönemi yakalamış bulunuyorlar. Emlak piyasalarında görülmeye başlanan canlanma, satılık konut sayısı azaldıkça kredi maliyetleri düşse dahi fiyatları yükseltecektir. Kredi kullanacaklar için beklemek, konut fiyatlarında oluşacak fiyat artışları nedeniyle bir avantaj olmayıp, konut fiyat artışına göre bir dezavantaj dahi oluşturabilecektir" diye konuştu.

Genel olarak ekonomik kriz nedeniyle son 2 yıl içerisinde inşaat yapımının büyük ölçüde hız kestiğini vurgulayan Kozal, "İkinci el konutlarda özellikle 2000 yılı öncesi inşa edilen konutlar deprem açısından riskli olması nedeniyle nispeten daha az talep alacaktır. Özellikle yeni deprem yönetmeliğine göre inşa edilen konutlar daha fazla talep alacaktır. Modern anlayışla tasarlanmış, sosyal ve teknik altyapısı yüksek siteler içerisinde yer alan konutlar oldukça yüksek talep almaktadır" şeklinde konuştu. Taleplerin semtler açısından da farklılıklar oluşturduğunu ifade eden Kozal, şöyle devam etti: "İstanbul'un Anadolu yakasında Acıbadem, Avrupa yakasında ise Nişantaşı en çok talep alan semtlerin başında gelmektedir. Özellikle, belli seviyedeki seçkin ailelerin, belli ölçüde yabancıların tercih ettiği bu semtlerde arsa bulunmadığı için sıfır bina bulmak hemen hemen mümkün değil gibi. Çok sınırlı sayıdaki sıfır binada yer alan konutlar ise İstanbul'da en fazla fiyat artışı yaşanan konutlar arasında yer alırken, böyle bir konut bulup satın alabilmekte ayrıca şans işi. İstanbul'da şimdilik talep belli semtlere, belli projelere kayarken, şehrin kuzeye doğru kayması ile birlikte gelecekte kuzeydeki projelere büyük bir talep patlaması yaşanacağını söyleyebiliriz."

Ekonomik kriz nedeniyle baskı altında olan emlak piyasasının artık yavaş yavaş kıpırdadığını ve yatırımcılara göz kırptığını söyleyen Kozal, "Olumlu gelişmelerle yavaş yavaş yükselme trendine giren emlak fiyatları, 2010 yılının Nisan-Mayıs-Haziran aylarındaki mevsimsel artışlarla birlikte hızlı bir yükselme gösterecektir. Hatta bugün için talebi yüksek semt ve projelerden uygun fiyattan konut alanlar Mayıs-Haziran aylarında satıp iyi para da kazanabilirler" dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama