Konut kredileri daha düşer mi?

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, konut kredilerindeki faiz oranlarının geldiği noktadan daha aşağılara düşeceğini zannetmiyor.

28 Ekim 2009
Enflasyonun yüzde 6'larda seyretmesine rağmen faiz oranlarının bu rakamın iki katı seviyelerde gezinmesini ise, "Ekonominin büyüyeceğine, kredi taleplerinin artacağına ve gelecekte işlerin açılacağına bir işaret olabilir. Bunun sinyali olarak faizler buradan daha aşağı gelmiyor." diyerek izah etti.

Ziraat Bankası'nın Türkiye Kupası'na isim sponsoru olduğu toplantının çıkışında Cihan'a küresel krizin gidişatı, Türkiye'nin durumu ve faiz oranları konularında değerlendirmelerde bulunan Can Akın Çağlar, konut kredisi faizlerinin geldiği noktadan daha aşağı düşmeyeceğini söyledi. Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine ve enflasyonun yüzde 5-6 civarında kalacağını açıklamasına rağmen, faizlerin düşmemesinin sebebini ise şöyle açıkladı:

"Doğal olarak bunun beklenmemesi lazım. Arada mutlaka risk primi olacaktır. Bu anlamda enflasyon ile faizin bire bir eşitlenmesini beklememek lazım. Enflasyon geçmişin bir değeridir, faizler gelecekteki bir beklentinin ifadesidir. Bu da şunu gösteriyor; ekonomi büyüyecek, kredi talepleri artacak ve gelecekte işler açılacak. Bunun sinyali olarak faizler buradan daha aşağı gelmiyor, belki o şekilde izah etmek lazım."

Ekonomi büyüyeceği için talebin artacağını ve işlerin açılacağını aktaran Ziraat'in genel müdürü, "2010'da ekonomik verilerin iyiye gitmesini bekliyoruz. 2011 ise Türkiye'nin çok daha hızlanacağı bir dönem. Ülkemiz bu krizden çok daha hızlı çıktı." ifadelerini kullandı.

"IMF İLE ANLAŞMAYA GEREK YOK"

Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar, Türkiye'nin Uluslararası Para Fonu (IMF) ile anlaşmasına gerek olmadığını ifade etti. Buna gerekçe olarak, 'borçların çok rahat bir şekilde çevrilmeye başlanmasını' gösteren Çağlar, şu değerlendirmelerde bulundu:

"IMF ile anlaşmaya gerek yok. Cari açığımız kontrol edilebilir seviyede. Şu anda dünyada birçok kaynak var ve bunlar gidecek ülkeler arıyor. Türkiye de bunlardan birisi. Belki IMF ile anlaşmayı mali disiplini sağlamak için önemli görebiliriz. Ama orta vadeli programı açıklayarak, Türkiye kendi disiplinini sağlayacağı iradesini gösterdi. IMF ile yapılacak anlaşmanın böyle bir disiplini sağlamak için ön koşul olmasına gerek yok."En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama