Faizler düştü, peki ya masraflar!

Bankaların konut faizlerinde rekor indirimlere gittikleri bu dönemde en uygun faiz oranını seçip aldanmayın. Ev alırken dosya masraflarını da gözden geçirmeyi unutmayın!

25 Ağustos 2009
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya, haziran ayı itibariyle tüketicilerin  30 milyar lira konut kredisi borcunun bulunduğunu belirterek, bunun yüzde 40'ına yakın bölümünün ödenmediğini söyledi. Mülk sahibi olmak isteyen tüketiciler, cazip kampanyalardan yararlanmak için arayışlara başladı. Fakat mağdur olmamak için temkinli davranılmalı ve çekecekleri konut kredisini geri ödemede sıkıntı yaşamamaları için detaylı bir araştırma yapılmalı…

Komisyon oranları ile masrafa dikkat!

Bankalar, bir yandan konut kredilerinin faiz oranlarını düşük gösterip diğer yandan ise kredi miktarının arkasında masraf adı altında sabit ücret kesiyorlar.

12 ayda faiz oranını 0.66' ya indirerek rekor bir indirim uygulayan Finansbank'tan alacağınız kredi haricinde dosya giderleri (DASK, Hayat sigortası, Konut sigortası ve Ekspertiz) 3 bin TL civarında olup alacağınız kredi miktarına göre değişiyor. Bu sigortaların her yıl yenilenmesi sırasında 500 TL de elinizden çıkıyor.

İş Bankası'nda ise dosya giderleri için bin TL, DASK, Konut Sigortası ve Hayat Sigortası için bin 500-2 bin TL civarı ve ekspertiz (evin değerini ölçen kişi) için ise 300 TL verilmesi gerekiyor.

Akbank, 100 bin TL'lik bir kredi kullanan bir tüketiciden bin lira dosya masrafı, 525 lira ekspertiz ücreti ve 170 lira yıllık konut, 820 lira da kredi hayat sigortası (yıllık kredi tutarının binde 8.2'si) alıyor.

Anadolu Bank ise dosya masrafı olarak 2 bin 950, sigorta olarak da 24 ay vadede 208, 60 ay vadede 520 lira talep ediyor.

Masraf, Garanti'de 2 bin 350 liraya ek olarak yüze 2 komisyon olarak belirlenmiş. 650 lira ekspertiz ücreti alan banka 100 bin lira için ortalama 5 bin liralık bir toplam masraf çıkarıyor.

Kredi kullanmak isteyen tüketicilerin faizlerdeki komisyon oranlarına ve masraflarına dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizen Kaya, şunları kaydetti:

''Tüketici krediyi kullanırken iyi analiz yapmalı ve maliyetleri gözden geçirerek, teklifleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirmeli. Bankalar, faiz hesaplama tekniklerini kullanarak tüketicinin daha fazla bedel ödemelerine de neden olmaktadırlar. Bu nedenle tüketiciler, krediyi kullanmadan önce ne kadar faiz ödeyeceğini, aylık taksitinin ne olacağını, toplamda bunun kendisine ne kadara mal olacağını bilmeli."

Geleceğe yönelik endişe duymamak için "İşsizlik Sigortası" şart!

Ev hayalinizin bir anda kabusa dönüşmesini istemiyorsanız eğer bankaların sizin için sunduğu işsizlik sigortasını yapmadan ev almayın. Bu sayede işsiz kaldığınız zamanlarda geleceğe yönelik endişe duymadan sigortanın poliçe şartları çerçevesinde kredi borçlarınızın birkaç taksitini teminat altına almış olursunuz. Sigorta, dosya giderleri arasında yer almadığı için tüketicinin isteğine bağlı olarak 250-300 TL civarında yapılmaktadır.

Kimler, nasıl yararlanıyor?

Bordrolu Müşteriler;
İşsiz kalmaları halinde, işsizlik sigortası poliçe şartları çerçevesinde kredi borcunun 6 taksidini teminat altına alır.

Serbest meslek sahibi ya da devlet memurları; Kaza veya hastalık sonucu geçici iş göremezlik teminatı ile kredi borcunun 6 taksidini ödenmesini garanti altına alır.

Emekli veya ev hanımı ya da öğrenci satatüsünde olan müşteriler; Kaza veya hastalık sonucu hastanede yatmaları durumunda 7 günden uzun tedavi süreçlerinde günlük tazminat almaya hak kazanırlar.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama