İş Bankası, konut kredisinde büyüyecek

Konut kredilerinde bu zamana kadar rekabetçi bir politika izlemediklerini söyleyen İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Oram, bu yılla birlikte sektörün üzerinde bir büyüme hedeflediklerini söyledi

24 Ağustos 2010
Oram, yılın ilk yarısında Haziran ayı sonu itibariyle sektördeki konut kredisi stoğunun artış yaşadığını dile getirdi. Kredi stoğunun 2009 yılı sonuna göre yaklaşık yüzde 15.8 oranında arttığına vurgu yapan Oram, toplam rakamın 51 milyar 965 milyon TL’ye ulaştığını açıkladı.


‘Gelişmeler beklentileri aştı’

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun verilerine göre ekonomik faaliyetlerde bir toparlanma olduğuna dikkat çeken Oram, “Sektördeki konut kredisi stoğu 2010 yılı Mart ayında 47 milyar 892 milyon TL, 2009 yılı sonunda ise 44 milyar 888 milyon TL olarak gerçekleşti. 2009 yılındaki bakiye artışının yüzde 14 olduğu düşünülürse 2010 yılının ilk altı ayındaki gelişme, beklentilerin çok üzerinde oldu” dedi.

Yılın ilk çeyreğinde Türkiye’de bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit fiyatlarla GSYİH yüzde 11.7 oranında büyüme kaydettiğini belirten Oram, kamu kesiminin inşaat yatırımlarında hızlı bir daralma yaşandığına dikkat çekti. İnşaat sektöründe 2008 yılının ilk çeyreğinden bu yana devam eden daralmanın ilk defa 2010 yılının ilk çeyreğindeki büyüme ile sona erdiğini söyleyen Oram, “Büyüme rakamları ilk defa bu dönemde pozitif değer aldı. İnşaat sektörü 2009 yılından bu yana yaşadığı daralmanın etkilerini telafi edemedi” diye konuştu.

Konut kredisinin kullanım açısından uygun olduğunu ifade eden Oram, “Yılın ilk yarısında 700 milyon TL’lik konut kredisi kullandırdık. 2009 yılı son çeyreği itibariyle 4 milyar 304 milyon TL olan konut kredisi stoğumuz artarak Haziran sonunda 5 milyar 4 milyon TL seviyelerine ulaştı” dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama