İş Bankası konut kredisindeki payını yükseltecek

Konut kredilerinde rekabetçi bir yapı sergilemeyen İş Bankası, aldığı bir kararla kredi pazarına hareketlilik getirdi

03 Ağustos 2010
Konut Kredisi satışını canlandırmak üzere  personele eğitim verdiklerini belirten İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Oram, bu yıldan itibaren müşteri taleplerine hızlı cevap verme, hızlı konut kredisi tahsis etme ve uygun koşul sağlama gibi konularda yeni bir döneme girdiklerini söyledi.

2010 yılı Haziran ayı son itibariyle sektördeki konut kredisi stoğunun 2009 yılı sonuna göre yaklaşık yüzde 16 oranında artarak 52 milyar 125 milyon TL’ye ulaştığını dile getiren İş Bankası Bireysel Krediler Müdürü Recep Oram, “Sektördeki konut kredisi stoğunun 2010 yılı Mart ayında 47 milyar 663 milyon TL’ye çıktığını belirtti. Oram, İş Bankası’nın  2010 yılının ilk yarısında kendi kredi stoklarını 4 milyar 604 milyon TL’ye çıkararak büyük bir ilerleme kaydettiklerini ifade etti.

Yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre sabit kamu kesiminin inşaat yatırımlarında hızlı bir daralma yaşandığına parmak basan Oram, “İnşaat sektöründe 2008 yılı ilk çeyreğinden itibaren devam eden daralma ilk defa 2010 yılı ilk çeyreğinde pozitif değer aldı.

Sektör, 2009 yılı genelinde yüzde 16.3 oranında gerçekleşen küçülme ile tüm ana sektörler içinde en hızlı daralan sektör oldu. Yılın ilk çeyreğinde yakalanan yüzde 8’lik büyüme ise geçmiş dönemlerde yaşanan daralmayı silmeye yetmedi” dedi.

Vadelerin uzaması stoku artırdı
Tüm bu gelişmelere rağmen konut kredileri kullanımında talep artışı yaşandığına dikkat çeken Oram, “Bu talep artışında konut kredisi faiz oranlarının 120 aya varan vadelerde ve ortalama yüzde 0.95 seviyelerine düşmesi etkili oldu. Merkez Bankası’nın açıklamaları ışığında bu iyimser tablo 2011 yılına kadar devam edebilir. Bu açıdan konut kredisi kullanımı için dönem uygun” dedi.

Rekabete girecekler
Konut kredilerinde geçen yıllarda çok fazla rekabetçi olmadıklarını ifade eden Oram, “Bu yılla birlikte daha rekabetçi olmayı ve hızlı büyümeyi planlıyoruz. Yılın ilk bölümünde banka olarak konut kredilerinde sektörden daha hızlı bir büyüme gösterdik. Buna paralel olarak yılın ikinci yarısında da en az ilk altı ay kadar artış hedeflemekteyiz” dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama