Mortgage faizi yüzde 1’in altına indi vade 10 yıla uzadı

Türkiye’deki istikrarlı ortam, mortgage kredilerinde faiz oranını yüzde 1’in altına indirince ortalama vade 10 yıla uzadı. Uzmanlar “Konut kredisi alımı için en uygun dönem” dedi

03 Aralık 2010
Konutta uzun vadeli borçlanarak ev almayı sağlayan mortgage, kredi faizlerinin düşmesiyle asıl işlevine kavuştu. 10 ya da 20 yıllık vadelerle konut alımında faiz oranlarının yüzde 1’lerin üzerinde olmasının müşteri için cazip olmadığını söyleyen uzmanlar “Mortgage’da yüksek faiz ve uzun vadeyi kredi müşterisi talep etmez. 2009’da başlayan ve bu yıl devam eden faiz indirimleriyle artık 10 yıllık vadede bile oranlar yüzde 0.70-80 arasına indi. Bu nedenle mortgage kredisi almanın tam zamanı” dediler.

KREDİ STOĞU 54 MİLYAR LİRA

Merkez Bankası verileri faizdeki düşüşün mortgage’da yaptığı etkiyi göstermeye başladı. Buna göre konut kredileri 2004 yılında yaptığı patlamaya benzer çıkışı 2009 Mayıs ayından beri yapmaya başladı. Kredi miktarı 2010 Kasım itibariyle 54 milyar lira seviyesine ulaştı. Bankacılık sektörünün genelinde 2010 sonunda, konut kredileri portföyünün 2009 yılına göre yüzde 28 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Yıl sonu itibariyle toplam konut kredisi stoğu tahmini ise 55 milyar lira.

İlk Evim Mortgage’da ödemeler 6 ay sonra başlıyor

Dosya:http://91.93.103.35/icerik/101202-110319-e1k.jpgAkbank, özellikle ilk kez ev almak isteyenler için ‘İlk Evim Mortgage’ paketi hazırladı. Buna göre ‘İlk Evim Mortgage’ ile kredi müşterisi ödemelerine hem 6 ay sonra başlıyor hem de kredi masraflarını taksitlendirme olanağına kavuşuyor. Paketin sabit faizli olduğunu belirten Akbank’ın, mortgage paketiyle ilgili açıklamasında “Bu paketle hem ilk evinize geçmenin gerektirdiği ekstra harcamaları rahatlıkla yapabilir hem de ayrıca masraflarınız aylık ödemeler içinde siz farketmeden ödenir. İlk ödeme 6 ay sonra başlar. Masrafları da anapara ile birlikte taksitlendirirsiniz. Sabit faizlidir. Aylık ödemeler değişmez. İlk 6 ay ödeme yapmaz, diğer harcamalarınızı rahatlıkla finanse edersiniz. Ayrıca kredi masrafı ödemez, bunları da taksitlere yayarsınız. Piyasa faizlerindeki dalgalanmalardan etkilenmezsiniz” denildi.

UZUN VADE DÜŞÜK FAİZ AVANTAJLI

Konut kredilerinin genel krediler içindeki payı artmaya başladı. Genel krediler içindeki payı 2004 yılında yüzde 20’nin altında olan konut kredileri 2010’da hızlı çıkış yaparak yüzde 50 düzeyine yaklaştı. Piyasada faizlerin dipte olduğu görüşünün etkili olması nedeniyle kısa vadeli kredi kullanımlarında düşüş yaşanırken, 5-10 yıllık kredi kullanımını artmaya başladı. Yani tüketici mevcut kredi faizlerini uzun vade için kullanmak eğilimine geçti. 

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama