Konutta satış düşerken kredi talebi artıyor

Konut satışlarında yüzde 25 gerilemeye rağmen konut kredilerinde yüzde 26'lık artış dikkat çekti

06 Aralık 2010
Konut satışlarındaki ciddi daralmaya karşın konut kredilerinde artış gözleniyor.

Yılın üçüncü çeyreğinde konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25,21 azalırken, konut kredisi stoku 2009 sonuna göre yüzde 26'dan fazla artışla Ekim 2010 itibariyle 53,6 milyar liraya ulaştı.DD Mortgage Genel Müdürü Murat Aysan, Kasım ve Aralık ayları artış tahminleriyle beraber, konut kredisi stoklarında 2010 yıl sonu kapanışının 57 milyar lira seviyesinde olacağının tahmin edildiğini belirtti.

FİNANSMAN İHTİYACI

2010 yılı verilerinin hem miktar, hem de adet olarak kullandırılan konut finansmanı kredilerinde bir patlama olduğunu ortaya koyduğunu, oysa yeni açıklanan konut satış rakamlarının yine aynı dönemlerde konut satışlarının yüzde 25 oranında düştüğünü gösterdiğini ifade eden Aysan, konut satış adetlerinde yaşanan düşüşe rağmen konut kredilerinde oluşan net artışın her ne kadar paradoksal olsa da gelişen Türkiye ekonomisinin bir sonucu olduğuna işaret etti.

FAİZLERİN ETKİSİ BÜYÜK

Aysan, 'Bu artışın arkasında yatan birinci sebep konut finansmanında finansal sektörün konut kredileri ile aldığı payın her geçen yıl artması. Bunun da en önemli dayanağı düşen faiz oranları ile alınabilecek kredi miktarının göreli olarak yükselmesi ve geçtiğimiz yıllarda kredi seçeneğini düşünmeyen kitlelerin finans sektörünün yeni kredi müşterisi olmaları' dedi.

Hiç peşinatsız teslimat yolda

Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ), Başbakan Recep Erdoğan'ın talimatı ile yapımına başladığı '45 metrekarelik 1+1, 100 lira başlangıç taksitli' sosyal konut projelerinde teslime başlıyor. TOKİ, Eskişehir'de yaptırılan 45 metrekarelik sosyal konutların teslimini 6 ay öne çekti. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında Eskişehir'de yapılan 928 sosyal konut, hak sahiplerine teslim edilecek. Hiç peşinatsız 100 lira başlangıç taksiti ile satılan konutların, kat ve konut belirleme kuraları, 7 Aralık Salı günü Eskişehir Porsuk Kapalı Spor Salonu'nda çekilecek. Açıklamada, proje ile kirasını bile ödeyemeyecek durumda olan insanların ev sahibi yapıldığına dikkat çekildi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama