Yılbaşı rekabetine tutuşan bankalar faiz silahına sarıldı

Bankaların yılbaşına yönelik sunduğu özel kredi-lerde faizler 0,38'e kadar düşerken, bazı bankalar ise, 50 bin liraya kadar ulaşan kredi bile verebiliyor

13 Aralık 2010
Yılbaşı yaklaşırken birçok aile, yeni yıla nerede ve nasıl gireceklerinin planlarını yapıyor. Bankalar ise yılbaşına yönelik tatil hedefleyen vatandaşlara uygun imkanlarda özel krediler sunuyor. İş Bankası, 31 Aralık 2010'a kadar geçerli olacak kampanya kapsamında, tüm kamu ve özel sektör çalışanları, serbest meslek sahipleri ile emekliler aylık 110 lira taksitle 60 aya kadar 5 bin lira kredi kullanabiliyor. 5 bin liraya kadar kredilerde banka, 36 aya ulaşan vadeler ve 0,75 faiz oranıyla da kredi veriyor. Denizbank'ın, "Yılbaşına Özel Masrafsız Cebimde Kredi' kampanyasında ise 15 bin liraya kadar 36 aya varan vadeyle masrafsız kredi imkanı tanınıyor.

50 BİNİ GARANTİ'LİYOR

Garanti Bankası ise, yılbaşına yönelik sunduğu destek kredisinde yeni yıl ihtiyaçları için 50 bin liraya kadar, 60 aya varan vadelerle kredi sunuyor. Kredi kullanan herkese Milli Piyango yılbaşı çekilişi biletini hediye eden banka, 5 bin liraya kadar olan kredilerde 12 ay vade ve aylık 0,38 faiz, 60 aya varan vadelerde ise 0,78 faiz uyguluyor. Vakıfbank, kredi tahsis ücreti ile faizsiz ya da 84 aya varan vade seçenekleri ve cazip koşullarla "Vakıfbank Geleneksel Yeni Yıl Kredisi' veriyor. Ziraat Bankası da "Yeni Yıl Kampanyası' çerçevesinde müşterilerine cazip koşullarda kredi sunuyor. Yüzde 0,49'dan başlayan faiz oranlarıyla kredi veren banka, 5 bin liraya kadar 12 aya varan vadelerle 0,49, 60 aya varan vadelerle 0,93, 5 bin liradan 25 bin liraya kadar ise 12 ay vadeyle 0,89 faiz, 60 ay vadeyle ise 0,93 faizle kredi kullandırıyor.

DİKKATİ ELDEN BIRAKMAYIN

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Nazım Kaya ise bankaların cazip imkanlarla sunuyormuş gibi ilan edilen kredilere dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Kaya, "Belirtilen faiz oranları ile yıllık toplam maliyet oranları iyi incelenmeli. Ödenecek masrafla birlikte düşük faizli gibi görünen kredi, yıllık olarak bakıldığında tüketiciyi zarara uğratabilir' dedi. Kaya, tüketicilerin kredi kartı ve krediler yüzünden ciddi anlamda borç içinde olduğunu vurgulayarak, "Bir gecelik tatil, eğlence için bir yıl ya da daha uzun süre borç ödenmesi çok mantıklı değil. Ne kadar düşük faizle verilirse verilsin banka, kâr etmeden kimseye kuruş para vermez' diye konuştu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama