Konut satışı artıyor

TÜİK verilerine göre inşaat sektörü rekor seviyede büyürken konut satışları düşük çıktı. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas verilerin, 'proje satışlarının arttığı, ikinci el satışların ise düştüğü' anlamına geldiğini söyledi

17 Aralık 2010
TÜİK'in açıkladığı 3. çeyrek büyüme rakamlarında inşaat sektörü yüzde 24.6'lık artış göstererek, büyümeyi sırtlarken, yine TÜİK'in açıkladığı tapu satış rakamlarının düşüş göstermesi, kafaları karıştırdı. Bazı sektör temsilcileri, inşaat sektöründeki büyümenin devlet yatırımlarından, yol, altyapı işlerinden kaynaklandığını savunurken, bazıları ise artışın konut satışlarından kaynaklandığını söylüyor. Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, ayrım yapabilmek için konut kredilerine bakmak gerektiğini ifade etti.

SIKINTI İKİNCİ EL SATIŞLARDA

Konut kredilerinin geçen seneye göre arttığını belirten Elmas, "TÜİK tapu kayıtlarını esas alıyor. Tapu kayıtlarına göre konut satışları yüzde 20 daralmış gözüküyor. Ama konut kredileri yükselmiş. İkisi de resmi kayıt. İkisi de gerçek. Demek ki projeli firmaların satışları iyi gidiyor. İkinci el satışlarda ise düşüş var" dedi. Projeli firmaların satışlarının tapu kayıtlarına hemen yansımadığına dikkat çeken Elmas, "Projeden konut alanlar tapularını proje bitiminde alıyor ama krediyi bitmeden önce kullanıyor" dedi. Elmas, IMF'nin gayrimenkulde 'balon' uyarısına da ise, "Konut kredileri toplam kredilerin yüzde 10'unda, milli gelirin yüzde 5'inde. Balon iddiaları balon" yorumunda bulundu.

Fiyatlar normal seviyede

Konut fiyatları açısından da oluşan bir balondan bahsedilemeyeceğini kaydeden Altan Elmas, sektörde tüm firmaların rekabet halinde olduğunu şöyle ifade etti: "Kampanyalar uçuşuyor ortalarda. Satışı özendirmek için her türlü kampanya var. Faizler yüzde 1'in altına düşmüş. Balon oluşması için fiyatların aşırı yükselmesi lazım."

2010'a inşaat damga vurdu

Dumankaya Yönetim Kurulu üyesi Uğur Dumankaya, küresel ekonomik kriz sonrası gelişme kaydeden piyasalar, yatırımların canlanması ve düşen konut kredileri ile birlikte konut sektörünün ve dolayısıyla da inşaat sektörünün yükseliş trendini devam ettirdiğini söyledi. 2008 ve 2009'da genel itibariyle daralmanın hâkim olduğu sektörün, 2009'un son çeyreğinden itibaren yükseliş trendine girdiğini anlatan Dumankaya, "Yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21,9 büyüme ile büyüme şampiyonu olan inşaat sektörü bu başarısını yüzde 24,6 büyüme ile yılın üçüncü çeyreğine de taşıma başarısını gösterdi. Yılın son çeyreğinin de benzer bir gelişimle tamamlanacağını ve inşaat sektörünün 2010 yılındaki ekonomik büyümeye damga vuracağını düşünüyorum" dedi. Dumankaya, tapu alımlarındaki düşüşe, üretilen konutların tapularının hemen teslim edilmemesinin yol açtığını söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama