100 TL taksitle ev!

TOKİ, 500 bin yeni konut için düğmeye bastı

20 Aralık 2010
BAŞBAKANLIK Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar ile yılın son söyleşisini yaptık. 500 bin yeni konut için düğmeye bastıklarını söyleyen Bayraktar, “1+1 dairelerde de TOKİ farkını hissettireceğiz” diyor. İşte Erdoğan Bayraktar’a yönelttiğimiz sorular ve cevapları:

TOKİ’nin başarısının altında yatan nedenler nelerdir?
TOKİ çalışanlarının hiçbir zaman unutmadıkları bir konu var. O da yapılan işlerin mutlaka ve mutlaka memleket endeksli yapılması ve ülke insanının huzuruna, yaşam standartlarına, geleceğine bir katkı sağlamasıdır. Meselenin bir diğer yönü de TOKİ bünyesinde çalışan personelin, gerekli teorik, teknik ve saha deneyimi dediğimiz pratik eğitim süreçlerinin tamamını başarıyla geçirmiş olması başarıyı kolaylaştırıyor. Benim çalışacağım insanlarda aradığım üç önemli özellik vardır; eğitim, çalışkanlık ve TOKİ’nin başarısı için kurumu sevmesi. Bu üç konu bir çalışanda varsa yine başarıdan başka yol yoktur diye düşünüyorum.

TOKİ’nin önümüzdeki yıllara ilişkin stratejik hedefleri nelerdir?
Bayraktar: Hızlı nüfus artışı ve hızlı kentleşme sebebiyle oluşan konut ve kentleşme sorunlarının çözülmesi ve üretimin artırılarak işsizliğin azaltılması amacıyla kurulan TOKİ hızla hedefine ulaşıyor. Pek yakında 500.000 konutun yapımını gerçekleştirecek olan TOKİ, şehirleri pırıl pırıl tertemiz, insanlarının deprem korkusu yaşamadan yepyeni evlerinde huzur içinde yaşadıkları, kirasını dahi ödeyemeyecek durumdaki yoksul insanların kendi evlerinin sahibi olduğu, eğitim, sağlık alt ve üst yapısı tamam bir kentleşme modelini hedefliyoruz.

100 LİRA TAKSİTLE DAİRE

Bunun için önümüzdeki dönemde de gecekondu ve kentsel dönüşüm ile deprem konutları birinci öncelikli konumuz olacak. Ayrıca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapımına başladığımız hiç peşinatsız 100 lira taksitli 45 metrekarelik 1+1 konut üretimine de devam edeceğiz.

İstanbul Kayabaşı projesi Kayaşehir olarak değiştiriliyor mu?
Bayraktar: Evet Avrupa ve Türkiye’nin en büyük uydu kent projesi olarak hayata geçirilen Kayabaşı bundan böyle Kayaşehir olarak anılacak.

İstanbul’u güzelleştirmek için çalışıyoruz

Sizce İstanbul’da kapsamlı kentsel dönüşüm için neler yapılmalı?

İstanbul’un önünde duran iki büyük sorun var. Birisi depreme dayanıklı olmayan konut stoğu, diğeri ise gecekondulaşmanın getirdiği çarpık yapılaşma. Üstelik bu iki sorunun da beklemeye tahammülü yok ve bir an önce çalışmaların başlatılması gerekiyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyeleri el ele vererek İstanbul’u güzelleştirmek, sağlam ve yeni konutlar yapmak için çalışıyoruz. TOKİ olarak İstanbul’un 13 ayrı bölgesinde kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz. Kenti nüfus baskısından kurtarmak için çevre illerde istihdamı özendirmek ve özellikle sanayi kuruluşlarını buralara kaydırmamız gerek. Bu da İstanbul’a nefes aldıracak diye düşünüyorum.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama