"Yüzde 20-25 kredi artışı makul"

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, kredilerdeki yüzde 20-25'lik artış orta vadeli programlarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

23 Aralık 2010
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, ''(Bankaların kredi hacmi 2011'de şu kadar artmalıdır) gibi açık, zikredilmiş, hedeflenmiş bir rakam yok. Ama yüzde 20, 25 aralığı, bizim Orta Vadeli Programımızla uyumlu'' dedi.

Babacan, 49 banka yöneticisiyle Devlet Konukevi'nde bir araya geldiği toplantının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

Babacan, bankacılık sektörünün 2011'de 1 trilyon liralık aktif büyüklüğe ulaşabileceği ve kredi genişlemesinin yüzde 20-25'leri bulabileceğinin söylendiğinin belirtilmesi üzerine, bankaların kredi hacminde yüzde 20-25'lik bir büyümenin Orta Vadeli Program hedefleriyle uyumlu olduğunu ifade etti. Babacan, şunları söyledi:

''Bankacılıkta yüzde 20-25'lik dahi bir kredi hacmi büyümesi olsa Orta Vadeli Programımızın hedeflerinden, genel çerçevesinden bizim dengelerimizi uzağa götürmez. Ama bu konuda net bir hedefimiz yok. Hiçbir kurumumuzun net hedefi yok. 'Bankaların kredi hacmi 2011'de şu kadar artmalıdır, bankaların bilançosu şundan fazla büyümemelidir' gibi açık, zikredilmiş, hedeflenmiş bir rakam yok. Ama yüzde 20-25 aralığı, bizim Orta Vadeli Programımızla uygun. Bunun ötesinde hesabı kitabı olan banka varsa herhalde bu toplantıdan, bu tedbirlerden sonra belki bütçelerini bir yeniden gözden geçireceklerdir. Bunun ihtiyacı belki ortaya çıkacaktır. Nihayetinde her bankanın kendi vereceği karardır. Ama makro dengeler açısından da bunun takibi yapılır.''

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama