Kredileri 100 milyar liraya çıktı 6 ayda 1.8 milyar lira kâr etti

07 Ağustos 2010

Akbank 2010’un ilk 6 ayında 1 milyar 808 milyon lira konsolide net kâr sağladığını açıkladı. Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, bilanço sonuçlarını değerlendirirken, son krizden başarıyla çıkan Türk ekonomisinin, iyileşme sürecinde de güçlü büyüme performansı sergileyerek pek çok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke arasında öne çıktığını belirtti.

Vites büyütmek gerek
Türk ekonomisinin ve reel sektörünün daha büyük atılımlar hedeflediğinin altını çizen Akkurt, “Reel sektörümüz faaliyetlerini ve yatırımlarını büyütmek istiyor. Ekonomimizin potansiyeli vites büyütmenin gerekliliğine işaret ediyor. Akbank olarak biz de ekonomimizin ve reel sektörümüzün hedeflediği bu atılıma destek olmayı öncelikli strateji olarak görüyoruz. Bu kapsamda Türk ekonomisine sağladığımız toplam destek ilk 6 ayda 100 milyar TL’nin üstüne çıktı” dedi.
Net kâr yüzde 38 arttı
Akbank brüt kârının yılın ilk yarısında 2 milyar 282 milyon lira olduğunu dile getiren Ziya Akkurt, “Bu dönemde brüt kâr üzerinden 474 milyon lira vergi karşılığı ayırdık. Ayrılan vergi karşılığı sonrası Akbank’ın ilk yarıdaki konsolide net kârı 1 milyar 808 milyon lira oldu. Geçen yılın  aynı döneminde konsolide net kâr 1 milyar 309 milyon liraydı. Net kâr, yüzde 38 arttı” diye konuştu. Akbank’ın KOBİ kredilerinin 6 aylık dönemde 14.4 milyar liraya çıktığını ifade eden Akkurt şöyle devam etti:
KOBİ’lere 35 milyar lira
“Akbank, aynı dönemde kurumsal kredilerdeki büyüme ivmesini sürdürdü. Kurumsal krediler 20.5 milyar liraya yükseldi. Akbank’ın KOBİ ve kurumsal kredileri yüzde 13.8 olan sektör ortalamasının üzerinde bir büyüme sergileyerek yüzde 18.8 artışla 35 milyar liraya ulaştı. Reel sektöre sağladığımız bu desteğin yansımalarını, orta ve uzun vadede istihdam artışı, özel sektörün gelişimi ve sürdürülebilir  ekonomik büyüme olarak göreceğiz.”

Takipteki kredi yüzde 2.5’e indi
AKBANK Genel Müdürü Ziya Akkurt, risk yönetiminin, Akbank’ın kurumsal yönetim anlayışının vazgeçilmez parçası olduğunu bildirdi ve “Etkin risk yönetimi politikaları sayesinde, takipteki kredi oranı, sektörün oldukça altında. 2009 sonunda yüzde 3.8, 2010 yılı ilk çeyreğinde yüzde 2.9 olan takipteki kredi oranı, bu ilk 6 ayda yüzde 2.5’e geriledi. Kullandırdığımız tüketici kredileri de arttı. Tüketici kredileri yüzde 19.6 artışla 11.1 milyar liraya yükseldi. Kredi kartı kredileri dahil, toplam tüketici kredileri yüzde 14.8 artışla 17.2 milyar liraya ulaştı. İhtiyaç kredileri de sektörün oldukça üstünde büyüyerek yüzde 26.2 artışla 5.2 milyar lira seviyesine çıktı” dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama