AVM kredisine yüzde 50 sınırı

Ev alacak vatandaşa konut kredisini evin değerinin yüzde 75'i ile sınırlandıran BDDK ticari işletmelere verilecek kredilere de yüzde 50 sınırı getirdi

10 Ocak 2011
Ticari kredilerde kullandırılacak kredinin gayrimenkulün değerinin yüzde 50'sini geçmeyeceğine yönelik hükmün kapsamına hangi alımların girdiği belli oldu. Buna göre fabrika binası, dükkan, alışveriş merkezi (AVM), otel, arsa ve arazi gibi gayrimenkullerin teminat olarak alındığı ticari kredi kullanmak isteyenler, bedelin yarısını kendisi karşılamak zorunda. Bu kapsamda kullanılacak tüm krediler 16 Aralık tarihli kurul kararı kapsamında değerlendirilecek.

BDDK tarafından 30 Aralık 2010 tarihinde alınan karara göre 1 Ocak 2011 tarihinden önce tahsis edilen veya kullandırılan konut teminatlı krediler, kredinin kullandırıldığı bankaca yeniden finanse edilmesi durumunda 16 Aralık 2010 tarihli kurul kararı kapsamında değerlendirilmeyecek. Birden fazla gayrimenkulün teminat olarak alındığı durumlarda kredi tutarının teminat olarak alınan gayrimenkulün değerine oranının hesaplanmasında, toplam teminat değeri dikkate alınacak. Yine bu kapsamda değerleme işlemleri yapacak şirketlerin 5411 sayılı Bankacılık Kanunu uyarısında mesleki sorumluluk sigortası yaptırması zorunlu.

Bankacılık Üst Kurulu tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada Kurul kararı kapsamında proje aşamasında bulunan konutların teminat olarak alınması suretiyle gerçekleştirilecek kredi kullandırımına dikkat çekilerek, "Kredi tutarının teminat olarak alınan gayrimenkulün değerine oranının hesaplanmasında gayrimenkulün değeri olarak satış fiyatının esas alınmasına 16.12.2010 tarihli ve 3980 sayılı kurul kararının uygulanmasına ilişkin olarak ek süre verilmeyeceğine karar verilmiştir." denildi.

Ticari gayrimenkul alımı amaçlı kullandırılacak ticari kredilerde tutar, teminata konu olacak gayrimenkulün değerinin yüzde 50'sini geçemeyecek. Kredi kullanılacak konut ve ticari gayrimenkullerin değeri, BDDK veya SPK tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerince tespit edilecek.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama