Metrekaresini 2 bin 500 liraya satıyor, 3 bin 500 lira için ‘garanti’ veriyor

Avrupa Konutları Atakent 3, 14 Ocak’ta satışlarına başlıyor. Metrekare fiyatının 2 bin 500 liradan başladığını söyleyen Avrupa Konutları İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, “Metrekare fiyatının 3 bin 500 liraya çıkacağını garanti ediyorum. Hatta 4 bin lirayı görecek. Eğer 3 bin 500 lirayı görmezse, talep eden müşteri olursa, ben 3 bin 500 liradan parasını vereceğim” dedi.

10 Ocak 2011
İstanbul’da, Avrupa Konutları Atakent-1, Avrupa Konutları-TEM, Avrupa Konakları, Atakent-2 ve Avrupa Konutları Ispartakule projeleriyle, 6 yılda 6 binden fazla konuta ismini veren Avrupa Konutları, üçüncü kez Atakent’te hayat bulacak. Toplam 2 bin 240 daireden oluşan Avrupa Konutları Atakent 3, 14 Ocak’ta satışlarına başlayacak. TOKİ’nin arazisinde 880 milyon liralık hasılat teklifi ve yüzde 30 arsa payıyla hayata geçen projede, ilk etapta 8 blok satışa çıkacak. Metrekare fiyatlarının 2 bin 500 ile 2 bin 700 lira arasında değişeceğini söyleyen Avrupa Konutları İcra Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, Atakent 3 projesinin yüzde 50’den fazla prim yapacağını düşünüyor. Şimdiden daire sayısının iki katı talep alan Atakent 3’ün satış ofisinde görüştüğümüz Süleyman Çetinsaya, “2 bin 500 liradan çıktığımız metrekare fiyatının 3 bin 500 liraya çıkacağını garanti ediyorum. Hatta bölge değerleneceği için 4 bin lirayı göreceğine inanıyorum. Eğer projede metrekare fiyatı 3 bin 500 lirayı görmezse, talep eden müşteri olursa, ben 3
bin 500 liradan parasını vereceğim” dedi.

15 bin metrekarelik gölet

Avrupa Konutları Atakent 3’ün 2 bin 240 konut ve 167 odalı 4 yıldızlı bir otelden oluşacağını söyleyen Süleyman Çetinsaya, proje hakkında şu bilgileri verdi: “Konutların oturduğu arazi 200 bin metrekare civarında olacak. Projenin yanında 43 bin metrekare koru alanı bulunuyor. Ağaç olan yerleri koruma altına aldık. Milli Eğitim Bakanlığı’na yapacağımız 32 derslikli Avrupa Konutları İlköğretim Okulu yer alacak. Projenin karşısında 300 bin metrekarelik üniversite arazisi var. Hemen yanında Mehmet Akif Ersoy Hastanesi bulunuyor. Küçükçekmece Belediye Başkanlığı da bölgeye taşınıyor. Projenin diğer Avrupa Konutları’nden çok fazla farkı yok. Mimari olarak biraz daha gelişiyoruz. Projeye 5-6 bin metrekarelik kent meydanı oluşturduk. Ayrıca su göletini 15 bin metrekareye çıkardık. Diğer projelerimizdeki en büyük su göleti 3 bin metrekareydi.”

18 ayda teslim hedefi


Şu anda satışların başlamamasına ve maket üzerinde tanıtımlarının yapılmasına rağmen, yoğun talep aldıklarını ifade eden Çetinsaya, şöyle konuştu: “Şimdi kayıtlar ve ön talepler alınıyor. Projenin tamamına talep var. Daire sayısının iki katı talep aldık. Ancak tamamını çıktığı ilk fiyatta satmamız mümkün değil. Avrupa Konutları’nda hep erken teslim olur. Erken teslim ettiğimiz zaman ‘Acaba çürük mü yapılıyor’ diye eleştiriliyoruz. Artık hız çok önemli. TOKİ ve Emlak Konut’la yapılan sözleşme gereği inşaat süremiz 36 ay. Biz 18 ay hedefi koyduk. Temmuz 2012’de teslim etmemiz gerekiyor. Bir an önce teslim edeyim ki, kirada oturan varsa kiradan kurtulsun. Gelsin kendi evine taksit ödesin.”
Otelin işletmesine talip
Projede yer alan otelin işletmesi için Emlak Konut’un ihaleye çıkacağını dile getiren Çetinsaya, “Otelin işletmesine biz de talip olabiliriz. Kendi turizm işletmelerimiz var. Emlak Konut’un ticari ünitelerde ihale şartı bulunuyor. Kaba inşaat bittiğinde ihaleye çıkılabilir. İşletmeyi bizim yapmamız pazarlama ve fiyatına bağlı, buna göre bir başkası da ihaley alabilir” diye konuştu.

Konutta ‘buzdolabı’ gibi parça değiştirdik

Avrupa Konutları’nın önemli bir marka haline geldiğini ve bu markaya zarar vermemek için müşterilerinin isteklerini yerine getirdiklerini aktaran Süleyman Çetinsaya, “Vatandaşın Avrupa Konutları’na güveni çok önemli. İstediklerini anında yerine getirmediğiniz sürece müşteri kaybedersiniz. Buzdolabı, televizyon satışlarında 2-3 yıl garanti verilip, bir sorun olduğunda parça değişimi yapılıyor. Biz de konutta bozulan, kırılan birşey olursa parça değiştiriyoruz. Elimizden geldiği kadar yardım ediyoruz” diye konuştu.

Yeni marka yaratmayacağız Anadolu’ya gitmeyeceğiz

Bundan sonraki projelerinde de Avrupa Konutları markasıyla devam edeceklerini, başka bir konut markası yaratmaya gerek görmediklerini kaydeden Süleyman Çetinsaya, şunları anlattı: “2011’de de Avrupa Konutları markasıyla projelerimiz gelecek. Bu yıl İstanbul’da en az 2 tane daha proje çıkarız. Mevcut Avrupa Konutları ölçeğinde büyük projeler olacak. Yaklaşık 5 bin konut olabilir. Anadolu yakasından ziyade Avrupa yakasını tercih ediyoruz. Çünkü Anadolu yakasında şu anda bizim yapabileceğimiz ölçekte yer yok. Başka şehirleri de şu an için düşünmüyoruz. Çünkü orada müteahhitler münferit binalar yapıyor. Avrupa Konutları markasıyla Anadolu şehirlerine gitsem, satarım ancak diğerleri de bu işi yapıyor. Bizim işimizi elimizden aldılar demelerini istemiyorum.”

Bandırma’ya 40 milyon dolar yatırdı ‘Liman’a 300 bin ziyaretçi çekecek

Ekim ayında tamamlanması planlanan Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Liman Alışveriş Merkezi’ne 40 milyon dolar yatırım yaptıklarını belirten Ayhanlar Holding Genel Koordinatörü Ahmet Tayfur, iş merkezi ve otel projelerinin de başladığını açıkladı. “Bölgede yeni bir çekim merkezi oluşturacağız. Liman’a ayda 300 bin ziyaretçi çekmeyi hedefledik” diyen Ahmet Tayfur, Bandırma’da yaz aylarındaki hareketliliğe işaret ederek, ziyaretçi sayısını artıracaklarını söyledi.

60 bin metrekare alan

Ahmet Tayfur, şunları anlattı: “Bugüne kadar nüfus ve yaşam standardına bağlı olarak Türkiye’nin birçok yerine alışveriş merkezi açmak bir moda haline geldi. Bandırma 2011 sonuna doğru ilk yaşam ve alışveriş merkezine kavuşacak. İstanbul, İzmir ve Bursa’ya ortalama iki saatlik uzaklıkta olan Bandırma’da, 60 bin metrekarelik alanda bir proje gerçekleştiriyoruz. 23 bin metrekaresi kiralanabilir alan olacak proje
1.5 yıldır devam ediyor.”
Alışveriş ve yaşam merkezinin, özellikle bölge sakinleri ve transit yolcular için çok önemli olduğuna dikkat çeken Ahmet Tayfur, şu bilgileri verdi: “İçinde market, giyim, restoran ve eğlence alanlarının olması planlanan merkez, özellikle yaz aylarında yoğun trafiğin yaşandığı İstanbul-İzmir-Balıkesir-Bursa hattındaki en önemli uğrak yerlerden biri olacak. Bandırma’nın bir diğer eksiği de sinema solunuydu. Bandırma’nın sinema salonuna çok büyük ihtiyacı vardı. 6 salonlu bir sinema bölümümüz olacak.”

Çekim merkezi oldu


Türkiye’nin gelişen bölgelerinin başında Bandırma’nın geldiğini açıklayan Ahmet Tayfur, “Türkiye’de gelişen illerin başında Balıkesir geliyor. Bandırma ise bu ilin en önemli yeri olarak dikkat çekiyor. Bölgede çok büyük bir potansiyel var. Otel, konut, fabrika ve yeni projelerle Bandırma çekim merkezi haline geldi” dedi.

İhlas 5 bin konutluk projeye başlıyor

Bugüne kadar 10 binden fazla konut inşa eden İhlas Holding, Beylikdüzü’nde 5 bin konutluk yaşam merkezi kuruyor. 155 bin metrekarelik arsa üzerinde hayata geçecek olan Kristalşehir, 15 Ocak’ta satışa çıkacak. Projede, 18 konut bloku ve 2 adet E-5 girişli kule bulunuyor ve 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tipleri yer alıyor. İhlas İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şeker, Kristalşehir’in yüksek teknoloji ile depreme dayanıklı olarak inşa edileceğini belirterek, “Bu projeden konut sahibi olanlar, Kristal ismine layık değerli bir yatırıma imza atmış olacak” dedi. 120 bin metrekarenin yeşil alana ayrıldığı projede, 11 bin metrekarelik alışveriş merkezi, 10 bin metrekarelik kapalı sosyal tesis, kapalı yüzme havuzları, fitness salonu yer alıyor. Kristalşehir’de bloklar sitenin tam ortasında yer alan yeşil alanları, göl cafeleri ve göletleriyle dikkat çekiyor.

Soyak, 69 bin 500 liradan konut satacak

Soyak, 50’nci yılına İstanbul Halkalı’daki yeni projesinde bir kampanyayla giriyor. 50 yılda 50 bin kişiyi ev sahibi yapan Soyak, Park Aparts projesinde 69 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla yeni ödeme sistemi devreye alıyor. Soyak; ofis ve alışveriş merkezi yatırımlarının da temelini atmaya hazırlanırken, enerji sektöründe ise üretime geçmeye hazırlanıyor. Ocak ayı boyunca Soyak Park Aparts’tan ev sahibi olacaklara 2 bin 150 TL’dan başlayan metrekare fiyatlarıyla, yüzde 5 peşinat, yüzde 20 senetle ödeme imkanı da sunuluyor. Ara ödemeli (senetli) seçeneklerde son ara ödeme tarihi ise 30 Kasım 2012 olacak. Faiz oranı 120 ay için 0.77 olurken, daireler Nisan 2013’de teslim edilecek.

Şehit ailelerine 60 bin 100 lira kredi

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), şehit ailelerine verilen faizsiz konut kredisi ile kültür varlıklarının restorasyonu için açılan kredi tutarlarını artırırken, kooperatiflere açılan kredinin erken kapatılması imkanı getirdi.  Faizsiz konut kredilerinin tutarı, yıl sonu açıklanan  TÜFE oranı olan yüzde 6.40 artırılarak, 2011 yılı için 60 bin 100 liraya  yükseltildi. TOKİ, tescilli kültür varlıklarının onarımı ve restorasyonu amacıyla  açılan kredinin tutarını da bu yıl için 90 bin liraya yükseltti. TOKİ, borcunu erken ödeyen kooperatiflerin borcunda da indirim yapacak. Kredilerin geri  ödemelerinde, borç tutarında, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da yüzde 10-35  arasında indirim uygulanacak.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama