Yeni yılda kazandığımızı bankalara vereceğiz

Yeni yılın girmesiyle birlikte, bankaların takipteki kredi borç miktarları açıklandı. Türkiye'de bugün 41 milyon kişi borçlu. Takipteki borçların tutarı ise, 8 milyar liraya ulaşıyor. Bu durum gösteriyor ki, yüksek faizlerle büyük borçların altında ezilen vatandaş, 2011'de kazandığını bankalara yatıracak

11 Ocak 2011
Yeni yılın girmesiyle birlikte, bankaların takipteki kredi borç miktarları da açıklandı. 8 milyar liraya ulaşan takipteki borçların yarısı tüketici kredilerinden, yarısı da kredi kartı borcundan oluşuyor. Bu durum gösteriyor ki, yüksek faizlerle borç batağının içinde yüzen vatandaşımız, bu yıl kazandığını bankalara yatıracak. Türkiye'de bugün 41 mil-yon kişi borçlu. Üstelik yapılan ana-lizler neticesinde bu kişilerin toplam borç miktarının 8 milyar liraya ulaştığı görülüyor.

SORUNLULARDA GERİLEME VAR

2009 sonu itibariyle, 92,6 milyar lirası tüketici kredisi ve 35,4 milyar lirası kredi kartı borcu olmak üzere, vatandaşların bankalara toplam borcu 128 milyar lirayı buluyordu. Aynı dönemde, takipteki borç miktarı ise, 8,2 milyar liraydı. Özellikle, kredi kartlarında sorunun daha önemli bir boyuta ulaştığı saptanırken, 2009 yılı sonu itibariyle yüzde 12 olan takipteki kredi kartı borçlarının toplam kredi kart borçlarına oranı geçtiğimiz yılın ekim sonu yüzde 9,8 geriledi. Bütün bunlara rağmen ortada hâlâ çözüm bekleyen 4 milyar liralık kredi kart borcu bulunuyor. Tüketici kredilerinde ise sorunlu kredi oranı 2009 sonunda yüzde 4 seviyesinde iken, geçtiğimiz yılın sonunda yüzde 3'lere geriledi. 2009'da bankaların takibe aldığı borç tutarı 3,9 milyar liraydı. 2010 sonu itibariyle 120 milyar liraya ulaşan tüketici kredilerine karşılık sorunlu kredi tutarı da 3,76 milyar liraya geriledi. Tüketici kredisi alarak kart borcunu kapatmaya çalışan vatandaşımız ise, daha büyük borçların altına girebiliyor.

LİDERLİĞİ İSTANBUL ALDI

Kart borcu ve kredi borcu olmak üzere, 8 milyar lirayı bulan takipteki borç oranı da aynen bunu söylüyor. Kredi borçluları arasında liderliği İstanbul elinde bulundururken, toplam kredi yüzde 41'ini kullanan ilde kişi başına düşen borç miktarı 14 bin 962 olarak belirlendi.

Türkiye nüfusunun 72 milyon 561 bin kişi olduğu dikkate alındığında ve ortalama her bir kişinin de kredi borçlusu olduğu varsayıldığında, nüfusun yarısından fazlası bankalara borçlu görünüyor.

İKİ KATI ÖDÜYORUZ

Bu noktada incelendiğinde, asgari ücret kazanan bir kredi borçlusunun, kazandığının iki katı kadar borç ödemesi gerekiyor. Görülen o ki, 2011 yılında da vatandaşımız, kazandığının tamamını borca yatıracak.

Konut kredilerinde takip oranı azaldı

Temmuz-Eylül 2010 dönemi itibariyle 3,7 milyar lira olan takipteki krediler, tüketici kredileri ve konut kredileri toplamının yüzde 3,34'ünü oluşturdu. Temmuz-Eylül 2010 döneminde kullandırılan tüketici kredileri ve konut kredilerinden kanuni takibe atılan kredi miktarı, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında azalarak 714 milyon lira oldu.

Siirtliler borçlarını katladı

Ankara Ticaret Odası'nın(ATO) Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine dayanarak yaptığı belirlemelere göre, Ocak-Eylül 2010 döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre kredi borcu en fazla artan il ise yüzde 231.1'lik artışla Siirt oldu. Kredi borcu en az artan il yüzde 27.7 ile Ankara olurken Muş'un da en az kredi borcu olan il olduğu ortaya çıktı. Eylül 2010 sonu itibarıyla, vatandaşların tüketici kredisi, taşıt kredisi, konut kredisi, kredi kartı borçları ile şirketlerin bankalardan sağladıkları kredilerin toplamını oluşturan nakdi krediler, bir yılda yüzde 48.3 artarak 469. 4 milyar liraya çıktı.

Sektörden 2011 yılına 'şeffaf' adım

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların bireysel müşterileri maliyet bilgilerinin 1 Nisan'dan itibaren test amaçlı yayımlanmaya başlayacağını bildirdi. Uygulama, 1 Temmuz 2011'den itibaren de faaliyete geçecek. Bireysel müşterilerle sınırlı olmak üzere, sunulan hizmetler karşılığında telp edilen her türlü faiz dışı unsur ve yasal kesintinin ve temel maliyet unsuru olan faiz oranlarının bankaların ana sayfasından kolayca erişilebilecek bir sembol üzerinden yayımlanacağı belirtildi. Yani bankalar artık, 'Müşteri Hakları' adı altında müşterilerin işlemlerine ilişkin, "bilgi edinme, sözleşme ve bankacılık hizmetlerinden yararlanma" haklarını da korumuş olacak. Bireysel müşterilerden, bu müşterilere sağlanan hizmetler karşılığında farklı adlar altında tahsil edilen tutarların, bankalarla müşterileri arasındaki uyuşmazlıklar içinde önemli bir yer tuttuğu vurgulanan açıklamada, şöyle devam edildi: "Bu bakımdan, konu hakkında bankaların bireyleri ve kamuoyunu doğru biçimde, uygun kanallarla ve zamanında bilgilendirmesi büyük önem taşımaktadır. Söz konusu bilginin karşılaştırılabilir ve kolay erişilebilir olması da "bilgilendirme/bilgilenme' işlevinin yerine getirilmesi bakımından zaruridir. Bu itibarla, bankaların bireysel müşterilerle sınırlı olmak üzere, sunulan hizmetler karşılığında talep ettiği her türlü faiz dışı unsur ve yasal kesinti ile bazı bankacılık ürünleri için temel maliyet unsuru olan faiz oranları, bankaların ana sayfasından kolayca erişilebilecek bir sembol üzerinden yayımlanacak.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama