Yarı milliye tatlı kredi

Yerli makine üreticisine finansman desteği geliyor. Yüzde 50'si yerli üretim makine yapan sanayiciler Halk Bankası'ndan düşük faizli, uzun vadeli kredi alabilecek

12 Ocak 2011
Halk Bankası ile Makine İhracatçıları Birliği yerli sanayicinin önünü açacak yeni bir protokole imza attı. 'Makine İmalat Sanayi Destek Paketi' kapsamında artık yerli makine üreticisi kolay finansmana ulaşacak. Yapılan bu protokolde amaç sektörün ulusal ve uluslararası arenada daha rahat rekabet edebilmesini sağlamak ve ithalata olan bağımlılığı azaltmak. Kredinin en önemli ayaklarından biri de başvuran firmaların üretimlerindeki yerellik oranı. Krediyi almak isteyen firmalar ürettikleri makinelerin Türk malı olduğuna dair Makine İhracatçıları Birliği'nden belge alacak. Firmaların 'yerli' sayılması için oran en az yüzde 50 olarak belirlendi. Kredi 10 yıla kadar vadeli ve TL için yüzde 7'lerden başlayan faiz oranlarında olacak. Yabancı para cinsinden ise faiz oranları yüzde 3-4.5'ler düzeyinde seyredecek. Halk Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, yaptığı konuşmada, ürün çıkarmanın yeterli olmadığını, ürünün cazip de olması gerektiğini söyledi. Protokolün, vadesi, faiz oranı ve esnek ödeme imkanları ile son derece cazip olduğunu ifade eden Aydın, bu kredi paketiyle cari açığa destek olacaklarını dile getirdi.

KARIŞ KARIŞ DOLAŞACAĞIZ
Anadoluyu karış karış dolaşacaklarını, imalat sanayinde faaliyet gösteren müşterileri teker teker bulacaklarını söyleyen Aydın, makinenin kendisini teminat olarak alacaklarını belirtti. Aydın, Türk Lirasında faiz oranlarının yüzde 7.5'lerden 11'lere kadar çıktığını, firmaların verimliliklerini de dikkate alarak komisyon ve faizlerde esnek hareket edeceklerini anlattı. Türk Lirası'nın yanı sıra dolar ve euro kredi imkânı da bulunduğunun altını çizen Aydın, yabancı para cinslerinde faiz oranlarının ise yüzde 3-4.5 arasında olacağını bildirdi. Kredinin geri ödemesiz dönemini 2 yıl olarak duyurduklarını belirten Hüseyin Aydın, işletme kredisini de birlikte sunabildiklerini kaydetti.

BİZİM İÇİN MİLAT
Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran da makine sektöründe bugüne kadar bir finansal destek olmadığını belirterek anlaşmanın kendileri için bir 'milat' olduğunu dile getirdi. Dalgakıran, "Biz hep 'Ver parayı, al makineyi' diyorduk. Dolayısıyla bugün bizim için çok büyük bir milat" dedi.

RUHSATSIZ ÜRETİME KAFA KÂĞITLI ÇÖZÜM
Makine sektörüne yönelik yeni düzenlemelerin geldiğini söyleyen Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Dalgakıran, buna göre her makine için bir ruhsat yaratılacağını söyledi. Dalgakıran, "Otomobillerde olduğu gibi her makinenin bir ruhsatı olacak. Makineye de araba muamelesi yapılacak. Tıpkı arabalarda olduğu gibi makinelerin bir ruhsatı yani kafa kağıdı olacak" dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama