Bireysel kredi 200 milyarı geçerse risk oluşturabilir

Devlet Bakanı Babacan, son 1 yılda bireysel kredilerin 129 milyar liradan, 169 milyar liraya yükseldiğini belirtti. Ulaşılan rakamlara bu yıl 40 milyar daha eklenebileceğini belirten Babacan, daha fazlasının cari açık ve enflasyon açısından risk taşıyacağına dikkat çekti

17 Ocak 2011
Bu yılın yılının reel sektör açısından ihtiyatlı olunması gereken bir yıl olduğunu belirten Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 'Maceraya gerek yok. Risk almayın diyoruz' dedi. Babacan, katıldığı bir televizyon programında son 1 yılda bireysel kredilerin 129 milyar liradan, 169 milyar liraya yükseldiğini belirterek, 'Bu 40 milyarın üzerine belki 35, 40 milyar lira daha ekleyelim 2011 yılında ama daha fazlası cari açık ve enflasyon konularında riskler birikiyor. 2011 yılının ihtiyatlı makul bir büyüme oranını elde edeceğimiz bir yıl olmasını istiyoruz' diye konuştu.

ÖLÇÜLÜ GİTMESİ GEREKİYOR

Babacan, kredilerin ölçülü gitmesi gerektiğini kaydetti. Bankacıların bu görüşlere nasıl karşılık verdiğinin sorulması üzerine Babacan, bankacıların ağırlıklı bir kısmının makro ekonomik perspektiften bakıldığında yapılanların ve görüşlerin doğru olduğunu söylediklerini anlattı. Babacan, 'Uyarmanız doğru diyorlar. Ama (2011'de bir bütçe koymuştuk şu kadar para kazanacağız diye şimdi o parayı kazanamayacağız daha azını kazanacağız) diyorlar. Bazı veryansın edenler varsa, bunun özü bu' dedi.

İSTİKRAR VE GÜVEN ÖNCELİKLİ

Bankacılık sektörünün düzenleme ve denetleme gerektiren bir sektör olduğunu belirten Babacan, 'Biz öncelikle serbest sermaye hareketine inanan bir hükümetiz. Bunu yaparken istikrar ve güvene öncelik veriyoruz. Biz bütün tepkileri dinleriz ama istikrar ve güven adına adım atmaktan korkmayız. Mesele istikrar ve güvense en sert tedbirleri en ciddi uygulamaları getiririz ama bunu piyasa mekanizmaları içerisinde yaparız' dedi.

Dünya krizi henüz atlatamadı

Gerek ABD gerek Avrupa'da ülkelerin ekonomik krizi tam olarak atlatamadıklarını, ifade eden Babacan, bankaların devletlerin verdikleri garanti ile ayakta durduklarını, ABD'de devletin desteğini çekmesi durumunda yüzlerce bankanın batacağını söyledi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama