Krediler tıkır tıkır ödeniyor konutta balon tehlikesi yok

Konut kredilerine BDDK'nın yüzde 75 sınırı getirmesine destek veren Ağaoğlu İnşaat'ın patronu Ali Ağaoğlu, kredilerde 'balon riski' olduğu yorumlarına ise tepki gösterdi. Bugüne kadar banka kredisiyle 10 bin konut sattığını belirten Ağaoğlu, "Bunların içinde bir tek patlak yok. Reel sektörde, üretimde balon yok, kredilerde de yok. Balon, bu görüşleri açıklayanların kafasında var." dedi.

18 Ocak 2011
Nitelikli konutun marka ismi Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, 2010 yılında daire satışlarından 1 milyar lira ciro elde ettiklerini, 2011 yılında bunu 2 milyar liraya çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Ağaoğlu, 2011'de de seçim yılı olmasına rağmen Türkiye ekonomisinin 2010 yılının üzerinde büyüyeceği öngörüsünde bulundu. Ağaoğlu, hazırlıkları yetişirse bu yıl içinde, yetişmezse en geç 2012'de şirket hisselerini halka arz etmeyi planladıklarını da açıkladı. Uludağ'da şirketine ait My Resort Oteli'nde 2010 yılını değerlendiren Ağaoğlu, 2011 yılı hedeflerini de basın mensuplarıyla paylaştı.

2011 yılı içinde halka açılmak için hazırlıklarının sürdüğünü belirten Ağaoğlu, "Borsa'ya girdiğimiz zaman hedefimiz ilk sıralarda olmak. Son dönemde Emlak Konut GYO başarılı bir halka arzı gerçekleştirdi, Borsa'ya da bir derinlik getirdi, ama ikinciliği pek sevmiyorum. Hedefim Emlak Konut'u geçmek. Herhalde onun üzerinde olur. 2011'e yetiştirmeye çalışıyoruz. Yetişmezse en geç 2012'de halka arzımızı gerçekleştirmeyi planlıyoruz." dedi.

BDDK'nın konut kredilerinin daire değerinin yüzde 75'i ile sınırlandırılması kararını destekleyen Ağaoğlu, 'balon riski' değerlendirmelerine ise tepki gösterdi. "Bence insanlar konut alırken elini taşın altına koymalı." sözüyle sınırlamaya destek veren Ağaoğlu, balon riskine şu sözlerle karşı çıktı: "Biz bankalar üzerinden şimdiye kadar 10 bin adet kredi kullandırdık. İçinde bir tek patlak yok. Türk insanı konut kredilerini geri ödemede çok hassas. Özellikle son dönemde televizyonlarda balon oluştuğuyla ilgili yorumlar duyuyoruz. Balon nerede oluştu şunu bir anlatsanıza? Şu anda insanların yeni ve nitelikli konuta ihtiyacı var. İstanbul'da 3 milyon 900 bin konut stoku var, bunun yüzde 70'i oturulacak durumda değil. İstanbul'da mevcut binaları değiştirdiğimizi, göç ve nüfus artışını da düşünürsek İstanbul'da senede 400 bin konut üretmemiz gerekiyor. Tüm Türkiye'de üretilen rakam bunun altında. Üretimde balon yok, sorunlu kredi yok, kredinin hacminde bir sorun yok, peki bu balon nerede oluştu? Balon oluşsa oluşsa o insanların kafasında oluştu." Türkiye'de konut kredilerinin 54 milyar lira düzeyinde ve GSYH'nin yüzde 4'ü nispetinde olduğunu belirten Ağaoğlu, Batı ülkelerinde bunun yüzde 70 yüzde 80'ler düzeyinde olduğunu hatırlattı.

Ali Ağaoğlu'nun açıklamasına göre 2010'da satışa çıkardığı 13 projede toplam 2.692 adet daire satan grup, 2009'a göre cirosunu yüzde 20 artırarak 1 milyar liraya erişti. Ali Ağaoğlu'nun reklamlarında kendi oynadığı My World Europe projesinde 1 ayda 2.000 adet daire satıldı. Bugüne dek 2 milyon metrekare inşaat üreten Ağaoğlu, 2010 yılı içinde 5.200 adetlik 3 yeni konut projesi başlatarak aynı anda inşası devam eden proje sayısını 8'e, üretim hacmini ise 6.700 konuta çıkardı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, taşeron işçilikle ilgili eleştirilerine ise Ağaoğlu, "Benim siyasi yönüm hiç yok, liberal bir insanım. Taşeron kaçak çalışan işçi değildir. Lütfen sahaya insin, gerçeğin ne olduğunu görsün." cevabını verdi.

Ağaoğlu, ilk yurtdışı projesine dünyanın üç büyük finans merkezinden biri olan Londra'nın Canary Wharf bölgesinde başladı. 2011 yılında inşaatı başlanacak ve mimari açıdan Avrupa'nın en yüksek rezidansları arasında yer alacak Londra projesi, 2 yüksek kuleden oluşacak.

Ucuz konutları dikkatle izliyorum

İnşaat maliyetindeki artış nedeniyle 2011'de ev fiyatlarının yükselebileceğini belirten Ağaoğlu, ucuz fiyatlı bazı konut projelerinde sıkıntı olabileceğini söyledi. Ağaoğlu, "Son dönemde bir ucuz konut modası var. Satış grafiği de iyi. Ancak artan inşaat maliyetleri nedeniyle, ucuz konutta sıkıntı yaşanabilir. Demirin tonu 800 liradan 1.400 liraya geldi. Çimento maliyeti yüzde 30 arttı. Ucuz konut satan projeleri dikkatle izliyorum. İnşallah olmaz ama bazılarında sıkıntı yaşanabilir. Bu noktaya parmak basmak isterim. Dar gelirli vatandaşlarımız için bu konutlara verilen 30-40 bin liralar çok önemli. Maliyet artışı nedeniyle, bu firmaların sattıkları fiyata bu daireleri mal edememe ihtimali söz konusu." dedi.

Maslak'tan 5 milyar TL bekliyor

Emlak GYO'nun İstanbul Maslak arsasını 3,25 milyar liralık hasılattan yüzde 35,5 pay karşılığı alan Ağaoğlu, 2011'de başlayacağı bu projedeki gelir beklentisini 5 milyar liraya çıkardı. Maslak arsasında 5.000 konut ve alışveriş merkezi yer alacak. Taşeronlarla 10 bin olan grubun çalışan sayısı Maslak'la 15 bine çıkacak. Ağaoğlu, 2011 yılı içinde Maslak projesi dışında biri Anadolu, diğeri Avrupa yakasında olmak üzere en az 2 projeye daha başlayacak. My City Bahçelievler ve SkyTowers Ağaoğlu'ndaki daireler erken teslimle önümüzdeki şubatta, Ispartakule mart ayında sahiplerine verilecek. Ağaoğlu'nun halen 12 bin konut inşası sürüyor.

Müteahhitler sayemde ev satıyor

Ali Ağaoğlu kendi oynadığı reklamla ilgili şunları söyledi: "My World Europe projesinin reklam kampanyaları sadece bizim satışımızı tetiklemedi, Anadolu'nun birçok ilinden, Trabzon'dan, Van'dan, Konya'dan, Antalya'dan, İzmir'den müteahhitler arayıp, 'teşekkür ederiz, senin sayende daire satıyoruz' diye tebrik etti. Milletin psikolojisini alım yönünde harekete geçirdik. Biz bir haftada orada 2 bine yakın konut sattık."


En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama