Finansman şirketlerinden 5.5 milyar TL'lik kredi

Finansman Şirketleri Derneği Başkanı Kemal Ören, tüketici finansman şirketlerinin verdiği toplam kredi hacminin 5.5 milyar TL'nin üzerinde olduğunu belirterek 2015 hedefini açıkladı.

18 Ocak 2011
Volkswagen Doğuş Tüketici Finansmanı A.Ş (VDF) Genel Müdürü ve TÜFİDER'in Point Otel'de yapılan 11. Yıl Olağan Mali Kurulu'nda konuşan Ören, 11 yıl önce kurulan derneğin sekiz üye ile yoluna devam ettiğini ve üyelerinin tüketicinin yanında yer alarak, en kolay şekilde ihtiyaçlarını gidermeye çalıştığını söyledi.

Finans şirketlerinin aynı zamanda devletin de vergi gelirlerini artırıcı ve düzenleyici rol oynadığını ifade eden Ören, toplam 10 finans şirketinin bulunduğunu, üçünün de kurulma aşamasında olduğunu belirtti.

Ören, tüketici finansman şirketleri içerisinde konut kredisi veren DD Mortgage ve Koç Finans'ın bulunduğunu ve 220 milyon civarında konut kredisi kullandırdıklarını belirterek, sektöre ilişkin şu bilgileri verdi:

''Tüketici finansman şirketlerinin verdiği toplam kredi hacmi 5.5 milyar TL'nin üzerinde. Birebir bankacılıkta yapılan yaklaşık 20 milyar TL'lik krediyle kıyaslandığında yüzde 24-25 gibi bir pazar payı var. Ağırlıklı otomobil kredileri veriyorlar. Bu, zamanla konut kredisi anlamında da artacak. 2011'de 6-6,5 milyar TL arasında bir rakam olur. Benim tahminim 2015'de 10 milyar TL toplam kredi hacmine ulaşmak. Otomobil ve konut kredileri dünyanın her yerinde bizim gibi finansman şirketleri tarafından yürütülüyor. Spesifik ürünler, müşteriye çok yakın olmayı gerektiren ürünler. Satış noktalarında hizmet verilmesi gereken ürünler. Dolayısıyla tüketici finansman şirketleri aynı zamanda bütün dünyada üretici kurumların finanse ettiği ürünler. Türkiye'de finans şirketlerine baktığınızda, Wolkswagen, Mercedes, Fiat, MAN, Scania kendi ürettikleri ürünleri çok daha kolay yollardan ve çok daha ucuz yöntemlerle gerçekleştiriyor. Aynı şekilde gelecekte bugün Türkiye'de isim olmuş konut yapan firmalar var. Bunlar niçin ileride tüketici finansman şirketi kurmasın ve kendi finansman şirketi üzerinden kredilendirmesin. Burada çok daha uygun faiz oranları ve çok daha uygun şartlar sunulabilir. İki ayrı müessesenin bir ürünü satması ve finanse etmesindense aynı ürünü üreten kurumun hem üretip hem kredilendirip satması çok daha kolay.''

MERKEZ BANKASININ RİSK MERKEZİ BANKALAR BİRLİĞİNE

AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber de tüketici finansman şirketlerinin Türkiye'de sadece otomotiv değil, Mortgage'da da parlak bir geleceği olacağına inandığını, bu nedenle de sektörün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi.

Eşit koşullarda yarışı engelleyen damga vergisinin kaldırıldığını ancak geçmiş yıllara yönelik bir düzenleme yapamadıklarını belirten Berber, finansman şirketlerinin konut ve otomotivde bankalardan çok daha fazla pay alacağını düşündüğünü kaydetti.

''Torba yasa''da Merkez Bankasının Risk Merkezi'ni Bankalar Birliğine devrettiklerini ve merkezin İstanbul'a taşınacağını ifade eden Berber, ''Bu yetki bir yıl sonra geçecek. Bir nevi özelleşiyor. Merkez Bankasında sadece takipteki çekler, senetler kaydediliyor. Oysa bir risk merkezinde sadece eksiler değil, artıların da olması gerekiyor. Bir kişi bin tane çek kesiyor, hepsini ödüyor, bir tanesi ödenmemiş, o yer alıyor. Sicil afları da yaramıyor. Merkez Bankası silse de bankalarda yine var. İşletmeler veya bireyler kendi istekleriyle kredi kullanmak için gittiklerinde kendileriyle ilgili bilgileri oradan isteyecekler. O zaman çek, senet ve kredilerin yanında aldığınız taksitli eşyanın taksiti ve faturalar da orada değerlenmiş olacak ve önemli bir bilgi bankası faaliyete geçmiş olacak. Her türlü ödemesini zamanında yapan bir kişi de diğerleriyle aynı kredi maliyetlerine sahip olmadan belki daha indirimli alma imkanını talep edebilecek'' diye konuştu.

TÜFİDER Genel Sekreteri Prof. Dr. Emre Alkin de 2010 ve 2011 yılı faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

Toplantıda yönetim ve denetim kurulu raporlarının okunarak oylanıp ibra edilmesinin ardından 2011 yılı bütçesi kabul edildi ve sektörde 10 yıldan beri faaliyet gösteren kuruluş temsilcilerine de plaketleri sunuldu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama