Bankaların büyüme hızında yavaşlama kârlılıkta düşüş bekleniyor

Türkiye Bankalar Birliği Genel Sekreteri Ekrem Keskin, bankacılık sektöründe 2011'de kredi büyümesinin yüzde 20-30 öngörülmesine karşın, bilanço büyümesinin bu kadar olmayabileceğini söyledi.

19 Ocak 2011
Keskin, kredi riski bulunan sektörün büyüme hızında yavaşlama beklendiğini, özkaynak kârlılığının da yüzde 16 seviyesinden yüzde 12-14 aralığına gerileyebileceğini kaydetti.

TBB'nin Bankacılık Sektörü 2010 Ocak-Aralık Dönemindeki Gelişmeler raporunun açıklandığı toplantıda konuşan Keskin, "İlk çeyrekte güçlü özkaynak yapısı kredi büyümesini destekleyecek durumda, ancak özkaynak kârlılığının düşmesi bekleniyor. Sektörün özkaynak kârlılığı 2011'de yüzde 12-14 aralığında olur. 2010'da yüzde 16 oldu." dedi. Keskin, 2011'de sektördeki kârlılığın ise DİBS faiz oranlarının üzerinde olacağını düşündüğünü ifade etti. Sektör için 2011'de en büyük riskin, kredi riski olduğunu belirten Keskin, "Faiz riski de gündemde duruyor. Bankacılık sisteminin bilançosunun yarısı krediler. Dolayısıyla, bankaların taşıdıkları riskin önemli kısmı krediler. İkincisi, vade yapısından dolayı eğer faiz oranları yukarıya doğru giderse sistem faiz riskiyle de karşı karşıya kalır. Şu anki kur riski neredeyse sıfıra yakın görünüyor. Ama bankaların müşterilerinin kullandığı yabancı paradan dolayı bir risk olursa, bu kredi performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Likidite riski daha alt sıralarda." diye konuştu. "Mevduata göre krediler daha hızlı büyüyor. Kredilerde büyüme hızı hem TL hem yabancı parada var. Mevduattaki büyüme ise TL'de." diyen Keskin, sektörde geçen yıl son çeyrekte kredi büyüme hızının yüzde 33'e yükseldiğini söyledi. İlk çeyrekte sermaye hareketleri ve Merkez Bankası'nın döviz alımlarının, likidite miktarında belirleyici olacağını belirten Keskin, şunları aktardı: "Büyüme hızında yavaşlama bekleniyor. Talep yavaşlamadan finansman imkanlarının sınırlandırılması, fiyat hareketlerini ve ekonomik istikrarı etkileyebilir. Kamunun borçlanma ihtiyacının düşmesiyle kredi arzı artacak. Kurumsal kredi talebi ve bankalar arasındaki rekabet güçlü kalmaya devam ediyor. Tüketici güven endeksinin seyri, konut kredisi/konut değeri düzenlemesi, kaynak maliyetinde artış, bireysel kredilerin yavaşlamasına neden olabilir. Kaynak maliyetinde artış; faiz oranları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturuyor, bankalar faiz dışı marjın iyileşmesine önem verecekler. Bu nedenle ücret ve komisyonlar artırılmaya çalışılacak."

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama