Vatandaşın 5 bin 500 lirası Merkezkaç kurbanı!

Merkez Bankası'nın kararı sonrası banklar tüketici kredisi faizlerini artırdı

25 Ocak 2011
Merkez’in kararından sonra bankalar konut, otomobil ve tüketici kredisi faizlerini 0.5 ile 0.8 puan arasında artırma kararı aldı. 100 bin lira konut kredisi alanın faiz ödemesi de 5 bin 500 lira artıyor.

Merkez Bankası’nın kredi genişlemesini önlemek için aldığı munzam karşılığı artırma kararı bankaların mevduat maliyetlerini etkilerken ardı ardına iki kez yapılan artışa dayanamayan bankalar da dün kredi faizlerini artırma kararı aldı. Başta büyük bankalar olmak üzere banka yöneticileri konut, otomobil ve tüketici kredilerinde yüzde 0.5’ten yüzde 0.8’e kadar artış kararı aldılar. Bankaların yeni kararlarını bugün kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Bankaların aldığı bu kararla en düşük konut kredisi faizi yüzde 0.74’ten yüzde 0.81’e çıkarken, otomobilde kredi faiz oranları 1.29’den 1.35’e çıktı. Tüketici kredisi oranları da 1.2’den 1.3’e kadar tırmanacak.

OTOMOBİL 400 LİRA ZAMLANDI
Faiz artışlarının ardından 100 milyon liralık ve 10 yıl vadeli konut kredisi alan vatandaşların aylık taksit ödemeleri (en düşük faizi veren banka baz alındığında) bin 260 liradan bin 306 liraya çıkacak. Böylece ev sahibi olmak isteyen vatandaşın cebinden taksit için aylık 50 lira fazla para çıkacak. 10 yıl boyunca da 5 bin 500 lira daha fazla faiz ödeyecek. Otomobil kredileri de aynı oranda artarak 30 bin lira ve üç yıl vadeli otomobil kredisi alan vatandaşın cebinden aylık 10 lira üç yıl sonunda da 400 lira daha fazla faiz çıkacak.

SIKILAŞTIRMA ÖNLEMELERİ SÜRECEK
Uluslararası yatırım kuruluşu Nomura tarafından hazırlanan raporda Merkez Bankası’nın dün piyasalardan 9.8 milyar TL çekmesini sağlayacak şekilde 3 aya kadar vadeli mevduatlar için zorunlu karşılık oranlarını 4 Şubat’tan geçerli olmak üzere 200 baz puan artırdığı, bunun Nomura beklentileriyle uyumlu olduğu belirtildi. Döviz zorunlu karşılıklarının değişmediği vurgulanan raporda piyasadan çekilecek kaynağın M1’in yüzde 10’u, M2’nin yüzde 3’ü düzeyinde olduğuna dikkat çekildi.

"SIKILAŞTIRMA SÜRECEK"
Nomura, Merkez Bankası’nın bu kararının 21 Ocak’ta yürürlüğe giren 17 Aralık kararındaki 7.6 milyar TL sıkılaştırmaya ek olacağının altı çizildi. Kuruluşun değerlendirmesinde Merkez Bankası’nın faiz oranlarını gelecek ay 25 baz puan indirmesinin beklendiği belirtilirken yılın ilk yarısında zorunlu karşılık oranlarında 250 baz puan, döviz zorunlu karşılık oranlarında ise 300 baz puan artış beklendiği vurgulandı.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama