TOKİ'den inanç turizminde ikinci adım

TOKİ, Siirt’e manevi destek verecek. Siirt’in Baykan ilçesinde bulunan Veysel Karani Türbesi’nin restorasyon ve çevre düzenlemesi çalışmalarını başlatan TOKİ, Osmanlı döneminin önemli ilim ve kültür merkezlerinden olan Siirt’in Aydınlar (Tillo) ilçesinde bulunan tarihi Mücahit Camii ile Şufa Kuyusu’nu çevresini saran çarpık yapılardan kurtaracak.

25 Ocak 2011
Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ), Siirt’e manevi destek verecek. Siirt’in Baykan ilçesinde bulunan Veysel Karani Türbesi’nin restorasyon çalışmaları ile çevre düzenlemesi çalışmalarını başlatan TOKİ, Osmanlı döneminin önemli ilim ve kültür merkezlerinden olan Siirt’in Aydınlar (Tillo) ilçesinde bulunan tarihi Mücahit Camii ile Şufa Kuyusu’nu yürüteceği projeyle çevresini saran çarpık yapılardan kurtaracak.

TOKİ’den yapılan açıklamada, İdare’nin korunması gerekli (tescilli) taşınmaz kültür varlıklarını ayağa kaldırmak için yoğun çabasını sürdürdüğü bildirildi. Açıklamaya göre Veysel Karani Türbesi’nde kapsamlı bir restorasyon çalışması başlatacak olan TOKİ, tarihi yapının çevresindeki salaş yapıları yıkarak yerine çarşı ve modern evlerden oluşan yeni bir mahalle oluşturacak. Siirt'in Baykan ilçesine bağlı Ziyaret beldesinde 10 yıldır gündemde olan Veysel Karani Türbesi’nin restorasyonu ile çevre düzenlemesi çalışmaları TOKİ tarafından başlatılıyor. Konut projesiyle birlikte Veysel Karani Türbesi’nin çehresini de değiştirecek çalışmanın tamamlanmasıyla, yılda yaklaşık 200 bin kişinin ziyaret ettiği beldeye gelen turist sayısının artması bekleniyor. Proje kapsamında, Veysel Karani Türbesi restore edilirken çevresine 126 dükkanlık ziyaret çarşısı, işyerleri, misafirhane ile kurban kesim alanları ve ihtiyaca göre diğer sosyal donatılar yapılacak. Veysel Karani Türbesi Restorasyon Projesi’ne ilişkin protokol, Siirt Valiliği, TOKİ, Ziyaret Belediyesi arasında imzalandı.

İLİM VE KÜLTÜR MERKEZİ TİLLO ÇARPIK YAPILARDAN KURTULACAK
Osmanlı döneminin önemli ilim ve kültür merkezlerinden olan Siirt’in Aydınlar (Tillo) ilçesinde bulunan tarihi Mücahit Camii ile Şufa Kuyusu, TOKİ tarafından yürütülecek projeyle çevresini saran çarpık yapılardan kurtarılıyor. Siirt Valiliği, TOKİ ve Aydınlar Belediyesi arasında imzalanan projeye göre, ilk etapta bin 482 metrekare alanda kentsel dönüşüm yapılacak ve tarihi yapıları kapatan yapılar ortadan kaldırılacak.

5 YILDA 303 PROJEYE DESTEK VERDİ
Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarihi yapıları ayağa kaldırmak için son 5 yılda 303 projeye destek veren TOKİ, 22 milyon 656 bin liralık harcama yaptı. Restorasyon çalışması başlattığı 162 projeyi tamamlayarak teslim eden TOKİ, 44 projede kabul aşamasına gelirken 97 projenin inşaatı devam ediyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama