İşte prim yapacak ilçeler

İnanlar’ın patronu Serdar İnan, yatırımcılara değeri ‘patlayacak’ bölgelerle ilgili tüyo verdi

25 Ocak 2011
Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinden İnanlar İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, İstanbul’da prim yapacak bölgelerle ilgili tüyo verdi. Sektörde vizyonerliği ve öngörülerinin tutmasıyla tanınan İnan’a göre İstanbul’da ‘primi patlayacak’ bölgeler, Sarıyer, Seyrantepe, Kartal, Halkalı, Bakırköy-Sahil bölgeleri yatırımcılarını güldürecek yerler olacak.

BAKIRKÖY’DE 12 PROJE BAŞLAYACAK

İstanbul’un her bölgesinin inşaat sektörünün canlılığı ve bu durumun 2012’de de devam etmesi nedeniyle prim yapacağını söyleyen İnan, asıl gelişmeninin ise Sarıyer, Kartal, Halkalı, Seyrantepe, Bakırköy-sahil hattında olacağını belirtti. İnan “Bu bölgeler İstanbul’un patlayacak yerleri. Fiyatların en çok yükseldiği yerler olacak. Çünkü, Bakırköy sahilde yeni bir turizm planı yapıldı. Bakırköy’deki Kazlıçeşme bölgesi çok sevilmeyen bölümdü. Şimdi yeni planla 10-12 tane proje bölgenin çehresini değiştirmek için harekete geçmeyi bekliyor. Hepsi birden başlayacak” dedi.

BU YIL BİN KONUTUN TEMELİ ATILACAK

Sektörü de değerlendiren Serdar İnan, inşaat sektörünün her 7 yıllık dönemde canlandığını belirterek “Bu yıl beklendiği gibi 2011 yoğun geçiyor. 2012’de de bu tempo devam edecek. Türkiye’de her 7 yılda bir kriz olur. 2008’de sektör dibe vurdu. Şimdi yükselmeye başladı. 2012 yılında ise zirve yapacağız. Ondan sonra ivme yavaş yavaş iner” dedi. Bu yıl metrekare fiyatları 8 bin ile 10 bin dolar arasında değişen 6 yeni proje yapacaklarını da söyleyen İnan “2011 yılı için planladığımız ve konut sektörüne farklı bakış açıları, örnek çözümler getirecek 6 yeni projemiz var” dedi. 2011’de Terrace konseptinin Bomonti, Sarıyer ve Kartal bölgesindeki projelerde devam edeceğini söyleyen İnan “Yılın ilk aylarında Bomonti’deki projemiz, ardından Sarıyer’deki 3 projemiz ile Anadolu yakasındaki 2 projemiz lansmana hazır hale gelecek. Sözü geçen projelerimize baktığınızda 2011’de yaklaşık 900-1.000 adet konut imar etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Fiyat uygun emlakta alım zamanı

Serdar İnan, kredi faizleri ve konut fiyatlarının halen uygun olduğunu belirterek “Şimdi konut alma zamanı, ancak önümüzdeki dönemde fiyat artacak” dedi.

• Küresel ekonomik kriz nedeniyle gelişmiş ülkelerin para basmaları nedeniyle konut satışlarının yükseldiğini belirten İnanlar İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Serdan İnan, bu nedenle konut kredisi faizlerinin oldukça uygun duruma geldiğini söyledi. İnan “Krizden dolayı her ülke para bastı. Bu nedenle bankalar düşük faizli kredi veriyorlar. Bu insanlara ‘al’ komutu veriyor. Ayrıca konuttaki stok oranının artması nedeniyle fiyatlar uygun durumda. Yani, konutta tam alım zamanı önümüzdeki yıl inşaat malzemesi fiyatlarında yaşanacak olan artışlar konut fiyatlarını da artıracak. Bunun üzerine bir de arsa fiyatlarının yükselişi gelince gelecek yıllarda bu fiyatlara daire bulmak zorlaşacak” diye konuştu. Konut fiyatlarının astronomik olarak yükselmemesi için devletin arsa üretimine ağırlık vermesi gerektiğini vurgulayan İnan, sektörün ana hammaddesi olan arsanın az olduğunu belirterek “TOKİ imarlı arsa üretimi yapsın, daha çok kazanır” diye konuştu. Konut fiyatlarının normalin altında olduğunu vurgulayan İnan, bunun da sosyal donatılarının çok olmasından kaynaklandığını söyledi. İnan “Artık beton, demir maliyetin yüzde 10’u civarlarında. Sosyal alandan tutun da otopark ve reklam giderine kadar çok harcaka yapıyoruz. Eskiden reklam maliyetimiz yoktu. Bütün bunlar maliyet artırıyor” dedi.

İnan, bin kişiye istihdam sağladıklarını belirterek, inşaatın vasıfsız elemanlara iş vermesi nedeniyle desteklenmesi gerektiğini söyledi. İnan “Bürokrasi azaltılsa bile yeter” dedi.

Yenimoda metrekaresi 2.500 liradan satışa çıktı

Eroğlu Yapı, Gürpınar Büyükçekmece bölgesinde inşaatına başlayacağı Yenimoda evlerini satışa çıkardı. Metrekare birim fiyatları 2 bin 500 liradan başlayan proje’de, daireler 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve 5+1 olmak üzere çeşitli metrekarelerde satışa sundu. Eroğlu Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Eroğlu firmanın 2011 hedeflerini anlatırken Satış ve Pazarlama Direktörü Aybars Kızılsencer yeni butik projelerini anlattı. Şehrin içinde sahil kasabası atmosferinin hedeflendiği Yenimoda Evleri’nin inşaat çalışmalarının Eylül 2010’da başladığını belirten Eroğlu, projenin inşaat süresinin 24 ayı geçmeyeceğini, hedeflerinin erken teslim olduğunu açıkladı. Aybars Kızılsencer ise tüm ankastre ve beyaz eşyaların da konut fiyatının içerisinde yer aldığına değindi. Dairelerin en küçüğünün  (67 m2, 1+1) 140.000 TL, en büyüğünün ise (432 m2, 5+1) 1.100.000 TL’den satışa çıktığını, deniz manzarasına ve gün batımına en hakim dairelerin fiyatının da 3.500 TL/m2 olduğunu açıkladı. Kızılsencer, 18 bin 800 metrekarelik alana inşa edilen Yenimoda Evleri’nin toplam inşaat alanının ise 35 bin metrekareyi bulduğunu söyledi.

Antepia’nın ilk etabında satışlar yüzde 60’ı geçti

Sinpaş Yapı ve Paralel Yapı tarafından hayata geçirilen Antepia projesi, Gaziantepliler’den ve çevre illerden büyük ilgi görüyor. Yoğun talep üzerine 470 konuttan 614’e çıkan ilk etabın yüzde 60’ından fazlası kısa sürede satıldı. Ocak 2011’de inşaatına başlanan proje, 1.2 milyar dolarlık yatırım değeriyle, toplam 560 bin metrekare alana kurulacak. 3 bin 470 konutun yer aldığı projenin, 156.000 TL ile 1.800.000 TL arasında değişen fiyatlarla satışa çıkan ilk etabının yüzde 60’ından fazlasının satışı gerçekleştirildi. Bölgenin GAP’tan sonraki en büyük yatırımı olmanın yanı sıra bölgenin ilk ve en büyük konseptli konut projesi olma özelliğini de taşıyor. 1.350 lira ile 3.500 lira arasında değişen metrekare fiyatları ile satışa çıkan ilk etapta 614 konut yer alıyor. İlk etabın Mart 2013’de teslim edilmesi planlanıyor.

TOKİ Siirt’te türbe yenileyecek

TOKİ, Siirt’te, inanç turizmi açısından önemli 2 merkezde, restorasyon ve kentsel dönüşüm projesi uygulayacak. İdare, yılda 200 bin kişinin ziyaret ettiği Veysel Karani Türbesi’ni restore edecek, Tillo’da uygulanacak proje ile de Mücahit Camii ve Şifa Kuyusu, çevredeki çarpık yapılardan kurtarılacak.

Yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunan tarihi yapıları ayağa kaldırmak için 5 yılda 303 projeye destek veren TOKİ, 22 milyon 656 bin liralık harcama yaptı.

TOKİ, ayrıca 162 projeyi de bitirerek teslim etti.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama