Tüketici kredileri ne kadar artar?

Merkez'in enflasyon raporunu açıklaması sonrasıda akıllarda kalan soru faiz hareketleri sonrasında kredilerin durumu oldu. [Tüketici kredileri ne kadar artar?] Diğer Haberler Obama iç harcamaları dondurd... İhracatta 'hediye verme' tak... İngilizler 3. köprü inşaatın... İthal ürüne %10 zam Tüketici kredileri ne kadar.

26 Ocak 2011
Son iki ayda dünyanın yakından takip ettiği adımları atan Merkez Bankası dün açıkladığı enflasyon raporuyla soru işaretlerini cevaplamaya çalıştı. Yeni normale uygun olarak küresel piyasalardaki tedirginliğe karşı yeni önemler aldıklarını dile getiren Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın açıklamaları yeni soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

MERKEZ KAFALARI DAHA DA KARIŞTIRDI
Açıklamalar sonrasında piyasa oyuncularından gelen raporlarda Merkez’in bile bir sonraki toplantıda ne kadar vereceğini bilmediği yorumları yer aldı. Gelen yorumlar arasında TCMB, faiz indirimi yaparak ve zorunlu karşılıkları artırarak zayıf dış talep ile güçlü iç talebi dengelemek istediğinin altı çizilirken JP Morgan tarafından yayınlana raporda TCMB faiz oranını indirme ve zorunlu karşılıkları artırma stratejisine bağlı göründüğüne yer verildi. Bununla birlikte yılsonu enflasyon beklentisi yüzde 5.4'den yüzde 5.9'a revize edildi fakat revizyonun sebebi artan gıda ve enerji fiyatları, Banka üretim açığının daha yavaş kapanmasını beklendiği yine raporun detayların arasındaydı.

Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalar sonrasında aracı kurumlardan gelen bankacılık raporlarında "Bankalar “sıkılaştırıcı” tedbirlerin baskısıyla aşırı satıldı yorumlarına yer verildi.

TÜKETİCİ FAİZİ TAKİP EDİYOR
Ama asıl merak edilen konu ise tüketici tarafından geliyor. Kredilerde yaşanan artış tüketici tarafından bankaların hareketinin daha dikkatli takip edilmesine neden oludu. Piyasa uzmanları bankadan bankaya değişecek olan faizlerde ortalama bir puanlık artış bekliyor.

Konuya dair açıklama yapan İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Aykut Demiray, bankaların kredi faizlerini arttırma yolunda olduğunu belirtti.

Demiray  munzam faizlerin artmasının bankaların maliyetlerini 40 baz  arttırdığını buna karşılık mevduat maliyetlerinde de 1.20’lik düşüş olduğunun altını çizdi. Normalde uygulanan faizin 0.70 - 0.80 arasında olduğunu kaydeden İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı şimdi gelinen durumda faizin 0.83 seviyelerine yükseleceğinin altını çizdi.

Demiray yaptığı açıklamada bankaların likidite kaynağının Merkez bankası olduğunu hatırlatarak merkezin likiditeyi azaltması yada çoğalması halinde tavırlarının değişeceği uyarısında bulundu.

GARANTİ BAŞI ÇEKTİ
İlk atış açıklaması garantiden geldi. Garanti Bankası, konut, oto ve destek kredilerinde uyguladığı faiz oranlarını artırdı. Garanti Bankasından yapılan yazılı açıklamada, Merkez Bankasının zorunlu karşılık oranlarında yaptığı artış nedeniyle konut, oto ve destek kredilerine uygulanan faiz oranlarında aylık 4-5 baz puanlık artışa gidildiği bildirildi.

Garanti konut kredilerinde 60 ay vade için uyguladığı tabela faiz oranını aylık yüzde 0,95'den 0,99'a çıkardığı, ayrıca oto ve destek kredilerinde uyguladığı kampanyaların faiz oranlarını da aynı seviyelerde artırdığı belirtildi.

KÂRLAR DA TEHLİKEDE
Piyasa uzmanları artan zorunlu karşılık oranlarının bankaların net faiz marjını 11 baz puan civarında daraltacağını ve net karlarını ortalama %3.5 gerileteceğini hesaplıyor.

Diğer tüm koşullar sabitken, bu karşılık artırımı ile birlikte Şekerbank ve Vakıfbank’ın 2011 beklenen net karlarında yaklaşık yüzde 7, Halkbank ve İşbank’ın net karlarında yüzde 4, Akbank, Garanti Bankası ve Yapı Kredi’nin karlarında ise yüzde 3 gerileme yaşanacağı öngörüsü hakim.

Toplam mevduat içinde TL cinsi mevduatın ağırlığı daha fazla olan bankalar bu artıştan daha fazla etkilenmesi bekleniyor. Bankaların artan fonlama maliyetini kredilere yansıtmadığını varsayarsak, zorunlu karşılık artışının bankaların hedef piyasa değerlerini ortalama yüzde 3.5 azaltıcı etkisi olması bekleniyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama