Tezgâhaltı karıştı

Merkez Bankası'nın cari açığı azaltmak için attığı adımlar kredi faizlerine zam olarak yansıdı. Ama asıl fırtına bankaların hatırlı müşterilerine pazarlıkla verdiği kredilerde kopuyor. Tabela faizleri aylık bazda 0.05 puan artarken, tezgâhaltı kredi oranlarına 0.1-0.15 zamlar yapıldı. Mevduata verilen özel faizde ise şimdilik hareket yok

27 Ocak 2011
Merkez Bankası'nın cari açıkla mücadele için artırdığı mevduat munzam karşılık oranları, bankaların hatırlı müşterilerine uyguladığı ve birçok bankacılık ürününün yer aldığı tezgâhaltı piyasayı da karıştırdı. Tabelalarda ilan edilen resmi mevduat, döviz tevdiat hesabı (DTH) ve tüketici kredisi gibi birçok üründeki faiz oranlarına göre müşterinin lehine olan tezgâhaltı faizlerde yükseliş başladı. Tezgâhaltı faizdeki yükseliş, özellikle tüketicilere sunulan bireysel, konut ve taşıt kredilerinde daha çok kendini hissettirdi. Bankalar tabela oranlarında kredi faizlerine binde 5'lik zam yaparken, tezgâhaltı piyasada binde 10 ve üzerinde artışa gitti. Örneğin hatırlı bir müşterinin kullandığı konut kredisinin aylık faizi yüzde 0.70 aralığından 0.75-0.80 aralığına çıktı. Böylece konutta tezgâhaltı faiz, yüzde 0.8-0.85 aralığında bulunan resmi faiz oranlarına yaklaşmış oldu.

BİREYSEL ARTIYOR
Benzer uygulamalar taşıt ve bireysel kredi faizlerine uygulanan tezgâhaltı oranlara da yansıdı. Bankaların 3 yıl vadeli resmi taşıt kredisi faizi yüzde 1.25'e kadar yükselirken, tezgâhaltında bu oran yüzde 0.75 düzeyinden yüzde 0.90'a yükseldi. Aynı şekilde bireysel tüketici kredilerine uygulanan tezgâhaltı oranlarında da yükseliş yaşandı. Bireysel kredide yüzde 0.99'a kadar inen tezgâhaltı oranlar yüzde 1.10-1.15 düzeyine kadar çıktı. Bireysel kredide de bankaların uyguladığı tabela oranlarının ortalaması yüzde 1.40'ı buluyor.

Müşteriye özel faiz
Bankaların bireysel ve kurumsal bazı özel müşterilerini elinde tutmak için uyguladığı farklı faiz oranlarını simgeleyen tezgâhaltı piyasalarda komisyon ve ücretlerde de indirime gidilebiliyor. Bankayla bire bir konuşularak anlaşılan bu faiz oranları müşteriye göre değişebiliyor.

DTH ve mevduata yansıyabili
Kredilerdeki tezgâhaltı faizlerine karşılık oranlarını yansıtan bankalar, aynı uygulamayı mevduat ve DTH müşterilerine ise yansıtmamaya çalışıyor. Gerekçeleri kâr marjlarını koruyabilmek. Ancak her iki alanda da tezgâhaltı faiz zaten tabela oranlarından yüksek. Bankaların müşterilerine resmi olarak açıkladığı bir ve üç aylık mevduat faizleri yüzde 7.25-7.5 seviyesinde seyrederken, tezgâhaltında bu oran yüzde 8-8.5 arasında değişiyor. Benzer durum DTH da var. Resmi DTH oranları bir ve üç ayda 1.45-1.55 aralığında seyrederken, tezgâhaltı piyasada oranlar yüzde 2.75-3.75 aralığında. Bankalar şu anda mevduat ve DTH'taki tezgâhaltı faizlerinde oynama yapmasa da rekabet bu durumu bozabilir.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama