Kredide yeni fırsatlar mı geliyor?

Merkez Bankası kararlarının ardından gözler bankalara çevrilmiş ve bankaların kredi faizlerinde nasıl bir değişikliğe gideceği merak konusu olmuştu. Merkez'in hafta başında açıkladığı zorunlu karşılıkların artırılması kararından bu yana sadece üç banka kredilerde faiz artışına gitti.

28 Ocak 2011
Üç bankadan sadece Garanti Bankası üç farklı kredi çeşidinde 4-5 baz puanlık artışa giderken diğer iki banka ise sadece konut kredilerinde faiz artırdı.

Kısa vadeli kaynaklarla uzun vadeli kredilendirme yaparken maliyet sorunu ile karşılaşmaları nedeniyle hemen hemen tüm bankaları  kredi faizlerinde farklı oranlarda değişikliğe gitmesi bekleniyor.

Dün açıklama yapan Şekerbank Genel Müdür Yardımcısı Abdülkadir Özciğer, kendilerinin de bu hafta sonu ya da önümüzdeki hafta içinde kredi faizlerinde bir artışa gideceklerini söyledi.

Peki bu artışlar kredi kullanmak isteyen tüketicilere nasıl yansıyacak? Tüketici için uygun ve uzun  süreli kredi devri bitti mi?  Sorularımızı Finzoom Finansal Analisti Gökhan Göğebakan yanıtladı.

KONUT KREDİLERİNDE SON DURUM
Göğebakan, kredi faizlerinde tabela faizde artış olsa da tüketiciye bunun tüketiciye çok fazla yansıtılmayacağı görüşünde.Göğebakan, " Bankalar tabela faizde artışa gitseler bile çeşitli kampanyalar ve indirimlerle bunu tüketicilere hissettirmemeye çalışacaklar. Önlemlere rağmen tüketicinin kredi talebi durmuş değil. Bankalarda bu süreçte  tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermek isteyecekler" dedi.

Gökhan Göğebakan, kredi faizlerindeki artışın faizlerin daha düşmesini önlemek  ve  kredi piyasasını  kontrol altına almak amacıyla yapıldığını ancak alınan önlemlere rağmen bankaları bu canlı pazarı kaybetmek istemedikleri için faiz artışı ile birlikte kampanya ve indirimlerle tüketiciye ulaşmaya çalışacaklarını söyledi.

TÜKETİCİ KREDİLERİNDE SON DURUM
Göğebakan, şunları söyledi:"Artan faizin etkisi masraflardan indirime gidilerek ya da kampanya ve komisyondan indirimle telafi edilmeye çalışacak. Bu süreçte başta konut olmak üzere tüketici ve otomobil kredisi kullanmak isteyenlere önerim bankaların faiz oranları yanısıra masraflar ve diğer kampanyalar hakkında da araştırma yapmaları olacak. Ayrıca ilk etapta çıkan faizler bir süre sonra geriye dönebilir. Bu ayrıntıyı da gözden kaçırmasınlar".

REKABET DAHA DA SERTLEŞECEK
Tüketici talebinin artarak devam ettiği bir süreçte özellikle orta ve küçük ölçekli bankaların kredi faizlerinde artışa gitmek istemeyeceklerini  ancak asıl rekabetin artışa rağmen sektörün öncü bankaları arasında yaşanacağına dikkat çeken Gökhan Göğebakan şunları söyledi:"Faizler aslında son iki yılın  düşüğünde görünmesine rağmen hala yüksek.Buna rağmen tüketicinin daha önceki faiz oranlarına göre düşük kalan  kredilere talebi devam ediyor.Böylesi hareketli bir pazarda önlemler  bankaları durdurmayacaktır. Tabela faizde 4-5 puanlık artışlara rağmen  pazarlıklı faizlerde indirim görülecektir. Hatta Vakıfbank ve Ziraat'te olduğu gibi bazı kredilerde yeni kampanyalarla tanışacak tüketici".

TÜKETİCİYE HİSSETTİRİLMEYECEK
2010 son çeyrekte tüketici kredileri pazarınında çok hızlı bir şekilde genişlemesinden çekinen BDDK, KKDF oranını %10’dan %15’e çıkarmıştı. Bu şekilde kredi maliyetlerini biraz artırarak şu anda konut kredilerinde yaşanan senaryonun benzeri gibi pazarı kontrol altına almaya çalıştı.  Bu senaryoda ihtiyaç kredileri ilk etapta bir miktar pahalanmasına rağmen, bankalar daha sonra yaptıkları indirimle bunu tüketiciye hissettirmemeye çalıştılar. Şimdide konut kredilerinde başlayan artışın bir süre sonra tekrar indirime gitmesi de gündeme gelmesi de sözkonusu.

KONUT KREDİSİ KULLANMAK İSTEYENLER DİKKAT!
BDDK'nın aldığı konut kredilendirilmesi %75 sınırı ve ekspert değerlendirilmesinin SPK’ya bağlı şirketler tarafından yapılması kararından sonra beklentiler  konut kredilerine ek maliyet yükleneceği ve ayrıca pazarın daralmasına sebep olacağı yönünde olmasına rağmen bazı bankaların 20 Ocak'tan  25 Ocak tarihine kadar faiz indirimine gittiklerine dikkat çeken Gökhan Göğebakan," Ancak  bu yeni kararlar bankaları pek etkilemiş gibi gözükmüyor. Ayrıca şu anda yapmış olduğum tespite göre Garanti bankası konut kredisi tabela faiz oranlarında artışa gitmesine rağmen, masraflarda 200 TL lik bir indirime gitmiş durumda. Yine de kısa bir gelecekte konut kredisi kullanmak isteyen-plan yapan tüketiciler, bütün bankalar faiz oranını artırmadan araştırma yaparak konut kredi kullanmalarını öneririm".

KİM NE KADAR ARTIRDI?

GARANTİ BANKASI

Kredi faizini artıran ilk banka Garanti Bankası oldu. Banka konut, ihtiyaç ve otomobik kredilerinde 4-5 baz puanlık bir artışa gitti. Buna göre bankanın  konut kredilerinde 60 ay vade için uygulanan faiz oranı aylık %0.95'ten %0.99'a çıkarıldı.

FİNANSBANK
Finansbank, 12-24 ay vadede yüzde 0,69 olan standart konut kredisi faiz oranı yüzde 0,73'e, 36 ay vadede yüzde 0,76 olan faiz oranı da yüzde 0,80'e çıkarırken 12-36 ay vadede yüzde 0,68 olan indirimli konut kredisi faiz oranı yüzde 0,71'e yükseltti.

48 ay vadede yüzde 0,79 olan standart konut kredisi faiz oranı yüzde 0,83'e, 60 ay vadede yüzde 0,81 olan faiz oranı yüzde 0,86'ya, 72 ay vadede yüzde 0,82 olan faiz oranı yüzde 0,88'e, 84 ay vadede yüzde 0,84 olan faiz oranı yüzde 0,90'a, 96 ay vadede yüzde 0,85 olan faiz oranı yüzde 0,91'e, 108 ay vadede yüzde 0,86 olan faiz oranı yüzde 0,93'e, 120 ay vadede yüzde yüzde 0,87 olan faiz oranı yüzde 0,93'e, 180 ay vadede yüzde 1,09 olan faiz oranı da yüzde 1,13'e çıktı.

Banka 12-60 ay vadede tüketici kredisine uyguladığı yüzde 1,49 faiz oranı ile aynı vadelerde taşıt kredisine uyguladığı yüzde 1,34 olan faiz oranında  ise değişikliğe gitmedi.

YAPI KREDİ BANKASI
Sektörün diğer öncü bankası Yapı Kredi'de konut kredisi faizinde artışa gittiğini açıkladı.

Banka,  konut kredileri faiz oranlarında dört baz puan arttırım gereçekleştirerek,  1-12 ay vadede yüzde 0,89 olan faiz oranı 0,93’e, 13-48 ay vadede yüzde 0,92 olan faiz oranı 0,96’ya, 49-60 ay vadede yüzde 0,95 olan faiz oranı yüzde 0,99’a çıkarırken 61-120 ay vadede yüzde 1,05’den yüzde 1,09’a yükseltti.

ARTIŞIN NEDENİ CARİ AÇIK
Cari açıktaki artışı risk olarak algılayan Merkez Bankası, faizlerde indirim yaparak dışardan gelen sıcak parayı azaltmaya çalışıyor. Ancak faizlerdeki düşüşün kredi piyasalarındaki genişlemeyi artırmaması için de zorunlu karşılıkları yükseltiyor.

Zorunlu karşılıklar, bankaların ve diğer finansal kuruluşların Merkez Bankası nezdinde tutmak zorunda oldukları mevduatı ifade ediyor. Zorunlu karşılıkların artırılması, bankaların Merkez Bankası’nda daha fazla para tutması anlamına geliyor. Bunun sonucu olarak da bankaların hem krediye yönlendirecekleri likiditelerinin azalması, hem dışardan sağladıkları fonları Merkez Bankası’nda tutmalarının yarattığı maliyet artışı nedeniyle kredi piyasasının sıkılaşması bekleniyor. Bankalar da zorunlu karşılıklara ayıracakları tutarı dengelemek için kredi faiz oranlarını artırıyorlar.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama