Anadolu 1+1 Daireleri Neden Sevmedi?

İstanbul Ankara gibi şehirlerde satışa çıkarılan projeler hemen tükenirken Anadolu'da durum neden farklılık gösteriyor?

02 Şubat 2011
Büyükşehirlerde 1+1 dairelere olan talep artıyor. Konut üreticileri, talebin 100 bin TL ve altındaki konutlarda yoğunlaşmasıyla birlikte, uygulamaya koydukları yeni konut projelerinde stüdyo ve 1+1 gibi küçük daire tiplerine ağırlık vermeye başladı. İstanbul Ankara gibi şehirlerde satışa çıkarılan projeler hemen tükenirken Anadolu'da durum farklılık gösteriyor

Türkiye'nin her köşesinde yeni konut projelerinde en çok ilgiyi stüdyo 1+1 daireler görüyor. Özellikle genç, bekar çalışanlara, yeni evlilere hitap eden bu küçük daireler o kadar hızlı satılıyor ki, büyük konut projelerinde en çok güvenilen daireler de stüdyo ve 1 + 1 daireler oluyor. Eve istediği saatte girip çıkabilmek isteyen genç çalışanlar, trafik çilesini, iş yerine yakınlığını bahane ederek küçük evleri seçmeye başladı. Bugün özellikle istanbul'da; çalışan gençler, üniversite öğrencileri, yeni evliler, yabancı uyruklu çalışanlar 30-40 metrekare bile olsa küçük evleri kiralamaya veya satın almaya başladı.

Ancak istanbul'da yoğun talep gören konutlar Anadolu şehirlerinde aynı oranda talep görmüyor. Sanayisi gelişen Anadolu şehirlerine göç hızlanırken küçük evlerin tüketici tarafından seçilir hale gelmemesinin nedeni ise düşük kira geliri ve tüketim alışkanlıklarına bağlanıyor.
Adana Müteahhitler Birliği Başkanı ve Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı İsmail Babacan büyükşehirlerdeki talebin Anadolu'da olmadığını söylüyor.

İstanbul'da satışa çıkar çıkmaz tükeniyor

Konut büyüklükleri 35 metrekare ila 77 metrekare arasında değişen stüdyo daireler, satışa çıkar çıkmaz hızla tükeniyor. Durgunluğa rağmen küçük ve ucuz konut üreten firmaların yakaladığı satış rakamları, diğer kuruluşların da studio, 1 + 1 ve uygun fiyatlı konutlara ağırlık vermesine yol açtı.
Örneğin, daire fiyatlarını 100 bin TL'nin altına çeken gayrimenkul kuruluşlarından Fi-Yapı, Bahçeşehir-Esenyurt'ta uygulamaya koyduğu Fi-Side ve Beylikdüzü'nde uygulamaya koyduğu 30 katlı 2 kuleden oluşan Fi-Tower projesinde stüdyo daireleri 59 bin TL'den satışa çıkardı. Fi-Side projesinde yer alan 66 metrekarelik 700 dairenin iki gün gibi kısa sürede tamamı satılınca, şimdi de fiyatı 77 bin TL olan 77 metrekare büyüklüğündeki daireler sunuluyor. Lüks konut projeleriyle ön plana çıkan Ağaoğlu da, talebin ucuz konutlarda yoğunlaşmasıyla birlikte, Avrupa Yakası'ndaki ikinci projesi My Town Ispartakule'de fiyatları 101 bin TL'ye kadar çekerken, Tulip Gayrimenkul, Esenyurt'ta orta gelir grubu için hazırladığı 2 bin 800 konutluk Tulip 360 projesindeki 35 metrekarelik daireleri 35 bin liradan satışa sunacağını açıkladı.

Anadolu'da ilgi düşük

1+1 daireler dünya metropollerini yeniden şekillendiriyor. Ancak geleneklerine bağlı Anadolu insanı alışkanlıklarından vazgeçmiyor.
Adana Müteahhitler Birliği Başkanı ve Anadolu Yapım Müteahhitleri Federasyonu Başkanı İsmail Babacan, Adana, Osmaniye, Mersin gibi illerde bu tip projelerin talep görmemesi nedeniyle inşaat şirketleri tarafından yapılmadığını belirtiyor.
Bölgede en küçük evin 2+1 olduğunu ifade eden ismail Babacan, "Adana'da bu tip projeler üretiliyor. Ancak toplam projeler içerisindeki payı yüzde 2'yi geçmiyor. 1+1 evler ağırlıklı olarak öğrenci ve bekar memurlar tarafından tercih ediliyor ve kira gelirleri düşük, istanbul gibi kira getirişi yüksek olan şehirlerde satışların artması normal. Anadolu'da önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu tip dairelere olan talebin düşük olacağını tahmin ediyoruz" diyor.

Şirketler 1+1 üretme yarışına girdi

Fi-Yapf nın iki günde 700 daire birden satmasının ardından, Tulip Gayrimenkul de Esenyurt'ta orta gelir grubu için hazırladığı 2 bin 800 konutluk yeni projesinde, 35 metrekarelik stüdyo tipi dairelere ağırlık verdi. Bu daireleri 35 bin TL'den satışa çıkardı. Tulip, 320 bin metrekare inşa alanına sahip yeni projesinde ağırlıklı olarak 1+1 olmak üzere 2+1 ve 3+1 daireler inşa edecek. Tulip360'da dairelerin metrekare fiyatları bin TL olacak.
Projede yer alan konutların satışına ise ocak ayından itibaren başlanılması planlanıyor. Bir süre önce My Town Bahçelievler projesiyle Avrupa yakasına ayak basan Ağaoğlu, Avrupa yakasındaki ikinci projesi olan 583 konutluk My Town Ispartakule'de 67 metrekarelik 1+1 daireleri 101 bin lira ile 109 bin 600 lira arasında değişen fiyatlarla satışa sundu. Yine Mimart Yapf nın Armada City konut projesinin 2'inci etabı olan Armada City Plus'ta üç farklı büyüklükte 1 + 1 daire yer alıyor. Projede, 64 metrekarelik daireler 55 bin TL, 68 metrekarelik daireler 58 bin TL, 75 metrekarelik daireler ise 65 bin TL'den satışa sunuluyor. 110 metrekarelik 2 oda 1 salon daireler ise 95 bin TL'ye satılıyor.

ANADOLU'DAKİ 1+1 VE 1+0 DAİRELİ KONUT PROJELERİ

Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da 1+1 ve l+O dairelerin bulunduğu yeni inşaat projelerinden bazıları şöyle:

ANKARA

Mesa-Aktürk Emlak Pazarlama ortaklığıyla inşa edilecek bin 832 konutluk Pakoran Konutlan'nda 60 metre karelik daireler de bulunuyor. Tepe İnşaat'ın Eskişehir yolunda üst gelir grubuna yönelik hazırladığı Tepe Prime'de 100 adet stüdyo daire inşa ediliyor. Radye inşaat'ın Gölbaşı incek'te inşa ettiği Mia Bulut Residence projesinde 2 +1 ve 3+ 1 tipinin yanında 59 metre karelik l + l daireler de yer alıyor ve satış fiyatları 105 bin liradan başlıyor.

İZMİR

izmir Karşıyaka'da Soyak'ın inşa ettiği 2 bin 250 konutluk Soyak Siesta'da 2+1 ve 3+1 'lerle birlikte 1 +1 daireler de satışa çıkarıldı. Ege Serbest Bölge AŞ (ESBAŞ) tarafından Karşıyaka Örnekköy'de yapılan Yüksek Vadi Evleri'nde 61 metre kareden başlayan 1 +1 'den 4+1 'e kadar çeşitlilik gösteren daireler bulunuyor.

BURSA

"Güzelbiryer" projesinde ve Bursa Demirtaş'ta Sinpaş GYO tarafından başlatılan Bursa Modern'de de 1 +1 daireler yer alıyor.

ANTALYA

Kayı Gayrimenkul tarafından Antalya Belek Kadiriye'de başlattığı Ka Golf Belek Villaları projesinde l + l villalar, Özmanlar İnşaatın Koyaaltında hayata geçirdiği Vacide Özman Konaklan'nda ve Mekonsan inşaat'ın Sarısu bölgesindeki Vvaterfall Residence'de l+l daireler bulunuyor.

Düşük faiz tüketiciyi cezbediyor

Aydınlı Grup'un Esenyurt'taki Solarkent'inde ise 67 metrekarelik 1+1 dairelerin fiyatı 107 bin liradan başlıyor. Projede yüzde 20 peşinatla 120 ay vadede yüzde 0.59 faiz oranıyla konut satılıyor. Peşin alımlarda yüzde 15 indirim uygulanıyor. Teknik Yapı, Kartal'daki Upcity Flats projesinde 51 metrekarelik 1 + 1 daireleri 94 bin 900 liradan satışa sunarken, Soyak, Siesta projesinde 98 bin liradan başlayan fiyatlarla satılan daireler, ayda 492 liradan başlayan taksitlerle alınabiliyor. Osmanlı Yapı'nın Beylikdüzü Kıraç'ta inşa ettiği Medya Şehir projesinde 1+1'ler 78 bin TL'den 60 ay sıfır faizle satılıyor. 1+1'ler için 15 bin TL peşinat ödeniyor ve teslimde de 15 bin TL ara ödeme yapılıyor. 201 l'in sonunda teslim edilecek projede peşinde yüzde 15 indirim yapılıyor. Buna göre 1+1 dairenin peşin fiyatı 66 bin liraya iniyor.
 
1+1‘ler Anadolu'da daha ucuz


istanbul'da yükselen Ağaoğlu My Towerland'da 83 ila 103 metrekarelik 1+1 daireler 260 bin TL'den satıldı. Projede yer alan tüm 1+1'ler satışa çıkmasından kısa bir süre sonra tükendi. Yine İstanbul'da Soyak'ın inşa ettiği Siesta isimli projesinde 1+1'lerin satışına başlandı. Projede yer alan daiereier 38 ila 50 metrekare arasında değişiyor. 136 bin TL minimum fiyatla satışa çıkarılan dairelerde de satışlar hızla devam ediyor, istanbul Kartal'da yükselen Selective isimli projede ise 40 ila 60 metrekare arası 1+1'ler 155 bin TL'den satıldı. Anadolu'ya bakıldığında ise 1+1 evlerin fiyatları istanbul'da hayata geçirilen projelerin metrekare fiyatlarının yüzde 40 daha ucuzuna satılıyor. Eskişehir'de satışa çıkarılan 1+1 dairelerin ortalama fiyatları 30 bin ila 75 bin TL arasında değişiyor. Türkiye'nin doğusuna doğru gidildikçe bu fiyatlar daha da aşağı iniyor.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama