Markalı konutta en çok 2+1’ler prim yaptı

Türkiye’de ilk kez yayımlanan Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’ne göre 2010 Aralık ayında markalı konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 5,32 arttı. En fazla değer artışı ise 2+1 dairelerde oldu.

03 Şubat 2011
ABD’de her ay yayımlananan ve piyasalar için referans oluşturan konut endeksi ile artık Türkiye de tanıştı. Gayrimenkul Yatırımcıları Derneği (GYODER) öncülüğünde Garanti Bankası’nın desteği ile hazırlanan Reidin.com- GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi gayrimenkul sektörü için referans oluşturacak. 20 büyük proje geliştiricisine ait 45 markalı konut projesi ve 15 bin konut stoğu esas alınarak hazırlanan ve ilk kez Ocak ayında yayımlanan endekse göre Aralık 2010’da markalı konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 5,32 oranında artış gösterdi. En hızlı artış 2+1 daire fiyatlarında yüzde 0,65 ile görülürken 1+1 dairelerde yüzde 0,58, 3+1 dairelerde ise yüzde 0,32, 4+1 dairelerde ise yüzde 0,42 oranında artış yaşandı. GYODER’in yeni başkanı Işık Gökkaya ocak ayında yaşanan bu artışın konut kredilerindeki artışa paralel olarak büyüdüğüne dikkat çekti.

Büyük metrekarelerde fiyatlar düştü
Gökkaya, Reidin.com-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi’nde daire büyüklükleri dikkat alındığında en hızlı artış yüzde 0,72 ile 101-125 metrekare dairelerde oldu. 75-100 metrekare arasında yüzde 0,42, 51-75 metrekare arasında ise yüzde 0,33 büyüme gerçekleşti. Endeks daha büyük metrekareli dairelerin fiyatlarında küçük de olsa bir düşüşe işaret etti. 126 ile 150 metrekare arasındaki daire fiyatlarında yüzde 0,78 fiyatlarında düşüşü yaşanırken bu düşüş lüks kategorisine giren 151 metrekare ve daha üstü dairelerde yüzde 0,66 olarak gerçekleşti.Aylar bazında dikkat alındığında ise 2010 yılının ocak ayından itibaren fiyatlarda her ay düzenli olarak yükseldi. Yılsonunda ise bu değer artışı yüzde 5.3’e kadar çıktı.

Müşteri beklentilerine göre proje
GYODER Başkanı Gökkaya, “Geleneksel taleplerin artık daha farklı daire tiplerine yöneldiğini görüyoruz. Artık farklı bir talep oluştu” diye konuştu. Yatırımcıların da artık gelen talep ve müşteri beklentileri doğrultusunda proje geliştirdiğine dikkat çeken Gökkaya, yeni konut endeksinin de bu anlamda önemli bir referans kaynağı olacağını belirtti. Garanti Mortgage Genel Müdürü Cemal Onaran ise “Türkiye’de yeni geliştirilen konut endeksleri sayesinde gayrimenkul piyasası detaylı, güncel ve sağlıklı veriler kazaniyor. Mortgage konusunda sektör lideri olarak uzmanlığımızla önemli hizmetler vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama