Merkez'in freni tuttu

Merkez Bankası'nın kredi hacmini daraltmaya yönelik olarak attığı adımlar, yılın ilk iki haftasında sonuç verdi. Haftalık bazda kredi hacminde yılbaşından 14 Ocak haftasına kadar 3.3 milyar liralık daralma görüldü. Soru, bunun devamının gelip gelmeyeceği...

03 Şubat 2011
Merkez Bankası'nın tüm piyasalarda kafa karışıklığı yaratan senaryo değişikliği sonrasında ilk sonuçlar alınmaya başladı.

Merkez Bankası'nın bir taraftan faiz indirimi yaparken diğer taraftan zorunlu karşılıkları artırmak yoluyla kredi hacminde yaratmaya çalıştığı daralma ilk etapta işe yaramış gibi görünüyor.

Merkez Bankası'nın zorunlu karşılıklar ile ilgili yaptığı açıklamaların piyasa tarafından fiyatlanmasının hemen ardından yılbaşından bu yana bankacılık sektörünün kredi hacminde bireysel ve ticari kredilerde yaklaşık 3.2 milyar liralık daralma yaşandı.

Aralık ayının sonunda mevduat bankalarının sağladığı TL cinsi yurtiçi kredilerdeki toplam tutar 336.8 milyar lira idi. Aradan geçen iki haftada bu tutar 333.6 milyar liraya kadar geriledi.

14 Ocak tarihi itibariyle bakıldığında, yılbaşından bu yana geçen iki haftalık sürede ticari ve bireysel kredilerdeki düşüş 2.1 milyar liraya ulaştı.

TİCARİ KREDİLER DARALIYOR
Ancak dikkat çeken gelişme, bu düşüşün önemli bölümünün ticari kredilerden kaynaklanması oldu. Bireysel kredilerin tutarı aynı dönemde hem konut, hem taşıt hem de bireysel ihtiyaç kredilerinde artış gösterdi.

Bir başka deyişle kredi hacminde daralma meydana geldi, ancak bu daralmanın asıl yöneldiği alan ticari krediler oldu.

Kredi daralmasında başı 2.3 milyar lira ile özel sektör bankaları çekse de üç kamu bankasının kredi hacminde de 1.6 milyar liralık düşüş meydana geldi. Bir başka deyişle, Merkez Bankası'ndan aldığı sinyal ile hem kamu bankaları hem de özel bankalar kredilerde frene basmış durumda.

2 HAFTADA YÜZDE 1 DARALMA
Mevduat bankalarının verdiği krediler dikkate alındığında, 2 haftalık sürede yaşanan bu daralma, yüzde 3.3 milyar lira; yani toplam 420 milyar liralık hacmin yüzde 1'inden biraz daha az. Merkez Bankası sunumlarında, kredi hacmindeki 5 puanlık daralmanın cari açık üzerinde 2.1 puanlık etkisi olduğunu açıklamıştı.

Merkez Bankası'nın senaryosuna göre, kredi büyüme hızının yüzde 25'lerde kalması halinde cari açığın milli gelire oranı yüzde 7.5'ten yüzde 5.4'e inmiş olacak.

YÜZDE 1 YETECEK Mİ?
Merkez Bankası'nın özellikle ticari kredilerdeki beklentisinin daha yüksek özkaynak kullanımı olduğu, sunumlarında da yer alıyor. Bankanın bu beklentisinin bir bölümünün gerçekleştiği, oluşan yılın ilk iki haftasına dair rakamlarda da kendini gösteriyor.

Bundan sonra kritik soruyu, Merkez Bankası tarafından atılan adımların kredi hacminde yaşanan 1 puanın ne kadar üzerinde etki yaratacağını gözlemek olacak. Çünkü Merkez Bankası Şubat ayındaki Para Politikası Kurulu toplantısında karar verirken en önemli göstergeyi bu veri oluşturacak.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama