Emlakta en büyük sorun: müşteri memnuniyetsizliği

"Güvensizlik unsurunun önüne bu mesleği kayıt dışı icra etmeye çalışanları yok ederek geçmek mümkün."

07 Şubat 2011
DEHA Gayrimenkul Yatırım Danışmanı ve Firma Sorumlusu Arif Güdül, "Emlak sektörünün yaşadığı sorunların başında müşteri memnuniyetsizliği ve güvensizlik unsuru geliyor. Güvensizlik unsurunun önüne bu mesleği kayıt dışı icra etmeye çalışanları yok ederek geçmek mümkün" dedi.

Samsun'da emlak sektöründe kurumsallaşmış yapısıyla göze çarpan DEHA Gayrimenkul, emlakçılara duyulan güvensizliğin aksine profesyonelliği ve samimiyetiyle sektörde öne çıkıyor.

Emlakçılığı bilen ve bilmeyen herkesin yaptığını, insanların emlakçılığı ek iş olarak yaptıklarını belirten DEHA Gayrimenkul Yatırım Danışmanı ve Firma Sorumlusu Arif Güdül, "Bu mesleğe değer verip, bu konu üzerinde ilerleme kaydetmek isteyen profesyonellere ihtiyaç var. Emlak sektörünün yaşadığı sıkıntıların başında güvensizlik ve memnuniyetsizlik var. Bu işin bir okulu var. Ben emlak ve emlak yönetimi 2. sınıfta okuyorum. Bu işe başlamadan önce gerçekten bu işin sağlıklı bir eğitiminin alınması gerektiğini düşünüyorum. Ekibime de edindiğim eğitimleri veriyorum. Sektörde, sıkıntıların başında eğitimsizlik geliyor" diye konuştu.

"Biz bir gayrimenkul satışı yapacaksak müteahhidin temelden başlayarak kullandığı malzemenin kalitesine kadar bilmek zorundayız" diyen Güdül, şunları söyledi: "Çünkü müşterilerimize bunu anlatıyoruz. Sattığımız, aracı olduğumuz bir mülkün her zaman arkasında olmayı istiyoruz. Arkasında durabileceğimiz müteahhitlerle çalışıyoruz. Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın hepsi konusunda tecrübeli ve uzman. Ayrıca her cumartesi hizmetiçi eğitim çalışması yapıyoruz. Arkadaşlarımız bu eğitimlerin büyük faydasını görüyor. Bu işi gerçekten layıkıyla yapmaya çalışan emlak ofisleri var. Biz de DEHA Gayrimenkul olarak kurumsal anlamda nice 100 yıllar görmek istiyoruz. O yüzden eğitime büyük önem veriyoruz."

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama