500 bin konut hedefine yaklaşıldı

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), son 8 yılda 475 konut inşası başlatırken, bunlardan 350 bin adedini maliklerine teslim etti.

08 Şubat 2011
TOKİ'nin İstanbul Kayaşehir'deki 434 konutu çekilen kura ile sahiplerini buldu. Kura çekimine 1568 kişi katıldı. Çekilişi yapılan konutlar 13 adet 1+1, 125 adet 2+1, 236 adet 3+1 ve 60 adet 4+1 konut, 96, 108 ve 120 ay vadelerle satıldı. Konutların fiyatları genişlik ve vadesine göre 75 bin 944 lira ile 250 bin 929 lira arasında değişti. Çekiliş programında konuşan TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, toplam 60 bin konutun inşa edileceği Kayaşehir'de şu ana kadar 20 bin konuta ulaştıklarını, ilk konut teslimlerinin önümüzdeki aylarda başlayacağını söyledi. Bayraktar, "Bugün çekilişi yapılacak konutların teslim tarihi 2012 Nisan ayında olacak. Ama bu tarihi öne çekmeyi düşünüyoruz. Konutlar gelecek yıl ocak-şubat aylarında teslime hazır olacak." dedi.

Mortgage Kanunu olarak adlandırılan sistemin ülkemizde tam oturmadığını, ferdi krediyle işin yürüdüğünü anlatan Bayraktar, "Bu anlamda Amerika, İngiltere ve Japonya'nın konumuna geldiğimizde asgari geliri olan herkes konut alabilecek. Vadelerin 20 yıla kadar uzamasıyla herkes ev alabilir hale gelecek." dedi. İstanbul Kayaşehir'in, Türkiye'de bir etapta yapılan en büyük konut uygulaması ve iddialı bir şehir olduğunu söyleyen Bayraktar, eve ihtiyacı olan her aileyi ev sahibi yapmak istediklerini, Türkiye'nin çok yakın bir zamanda bu günlere kavuşacağına inandığını dile getirdi.

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İnder) araştırmasına göre 13 milyon nüfuslu İstanbul'da her 100 kişiden 42'si kirada oturuyor. Erdoğan Bayraktar da çekilişteki konuşmasında, belli bir süredir İstanbul'da oturan, ihtiyacı olan herkesi ev sahibi yapmak istediklerini söyledi. Türkiye genelinde 1.900'e yakın şantiyede inşaatlarının devam ettiğini belirten Bayraktar, "İstanbul'da 150 civarında şantiyemiz var. Başakşehir, Kayabaşı, Ispartakule, Halkalı ve Pendik'te konut üretim uygulamalarımız var. Kayaşehir, Türkiye'de tek etapta yapılan en büyük konut uygulaması ve burası iddialı bir şehirdir. İstanbul'da şu anda 4 ilçeden daha büyük konuma sahip. Tamamı yapıldığı takdirde 60 bine yakın konut yapılacak, 250 bine yakın nüfus gelecek. Kayaşehir, Türkiye'nin her bölgesinden insanların olacağı bir yer olacak. Yeşil alan, parklar, okullar bakımından son derece zengin bir kent parçası olacak. Ekolojik bir şehir olacak, güneş enerjisinden ve yağmur suyundan istifade edilecek." dedi.

Hükümetin programı doğrultusunda insanları ev sahibi yaptıklarını anlatan Bayraktar, "TOKİ olarak devletten atıl arazileri alarak, bunlardan elde ettiğimiz kaynaklarla alt gelir grubuna konut üretiyoruz." diye konuştu.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama