Gayrimenkul 2011’de daha hareketli olacak

Jones Lang LaSalle tarafından hazırlanan “Türkiye Gayrimenkul Piyasası 2010 Gelişmeleri ve 2011 Öngörüleri” başlıklı raporda, Türkiye’nin 2010 yılında OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülkelerden biri olduğu, 2011 yılı tahminlerine göre bu güçlü büyümenin devam edeceğinin öngörüldüğü belirtildi.

11 Şubat 2011
Jones Lang LaSalle araştırma departmanı tarafından hazırlanan rapor, Türkiye Başkanı Avi Alkaş, Sermaye Piyasaları ve Araştırma Direktörü Dr. Kıvanç Erman’nın katılımıyla gerçekleştirilen bir toplantıda paylaşıldı. Türkiye’deki perakende, ofis, lojistik ve otel piyasalarını değerlendiren Jones Lang LaSalle Türkiye “Türkiye Gayrimenkul Piyasası 2010 Gelişmeleri ve 2011 Öngörüleri” raporunda 3 ana görüş öne çıktı. Öncelikle perakende harcamaları ve tüketici güveninin kriz öncesi seviyelere döndüğü belirtilirken, 2010 yılında hızlanan perakendeci talebinin kira oranları üzerinde sınırlı bir etki yarattığı, buna rağmen perakende piyasaları kira oranlarında sınırlı da olsa bir yükselme öngörüldüğü belirtildi. Raporda yer alan bir diğer görüş ise, 2010 yılında ofis piyasasında gözlemlenen kullanıcı talebi artışının, kira artışı olarak yansımasının 2011 yılında da beklendiğiydi. Son olarak yatırım yapılabilecek ürünün kısıtlı olması ve yerel mal sahiplerinin gerçekçi olmayan getiri beklentileri nedeniyle, 2010 yılında sakin bir seyir izleyen yatırım piyasasının, yatırımcı talebindeki artışla birlikte 2011 yılında hareketlenmesinin beklendiği kaydedildi.

Perakendede kriz öncesine dönüldü
Rapora göre perakende harcamalarında gerçekleşen güçlü artış sebebiyle, 2010 yılı perakendeciler için olumlu geçti. 2010 yılında yüzde 7’lik ciro artışı kaydedildi. Gıda dışı ve hazır giyim perakende cirolarında kriz öncesi seviyelere dönüldü ve gıda dışı perakende cirosu yüzde 16, hazır giyim yüzde 27 oranında büyüdü. Perakendecilerin daha güçlü bir yatırım politikası izlemeleriyle birlikte, özellikle birincil alışveriş merkezleri ve bazı ikincil şehirlerdeki modern alışveriş merkezleri, güçlü bir perakendeci talebiyle karşılaştı.

Güçlü perakende harcaması ve ekonomik büyümenin henüz kira oranlarına yansımadığına değinen Avi Alkaş, “Perakende piyasasında yoğunluğun artması, alışveriş merkezi sahiplerinin pazarlık gücünü düşürüyor ve kira oranlarındaki artışı engelliyor. Zorlu Center gibi çekim merkezi haline gelmesi muhtemel projeler ve birincil merkezlerde yer alan alışveriş merkezlerine olan güçlü perakendeci talebi, kira oranlarındaki artışı tetikleyecektir. Bu durum özellikle, alışveriş merkezlerinin rekabet edilebilirlik özelliğini arttıran eğlence üniteleri gibi farklı değişkenlerinin önemini vurguluyor. Akvaryum, bilim ve teknoloji merkezi, kültür ve gösteri merkezi gibi güçlü eğlence merkezlerine sahip alışveriş merkezleri, daha güçlü bir perakendeci talebi ile karşılaşacak” dedi.
Jones Lang LaSalle Sermaye Piyasaları ve Danışmanlık Hizmetleri Direktörü Dr. Kıvanç Erman, “2012 yılı sonu itibariyle, İstanbul’da toplam kiralanabilir alanın 3.5 milyon metrekareye ve Anadolu’da 5 milyon metrekareye ulaşmasıyla birlikte, Türkiye’deki toplam kiralanabilir alan 327 alışveriş merkezinde 8.47 milyon metrekareye ulaşacak. Ayrıca 2012 yılından itibaren İstanbul, perakende yoğunluğu bakımından Ankara’yı geçerek, Türkiye’nin en yoğun perakende piyasası olacak” dedi.

En Uygun Krediyi Hesapla, Karşılaştır ve Başvur

TL
ay
Kredi hesaplama